Koje su činjenice koje bi trebalo znati pre nego što odlučite da dete “pošaljete“ u virtuelni svet? Kada kupiti detetu telefon i šta to za njihovo dalje razvijanje znači? Kako ih sačuvati od uticaja prevelikog širenja informacija i kako ih učiniti bezbednim?
Udruženje Momentum iz Novog Pazara organizuje tribinu pod nazivom “Ekranizam – simptomi i lečenje dece“, a održaće se večeras, u sredu 14. juna u 19 časova u Galeriji Multimedijalnog centra u Novom Pazaru. Predavač Dina Rujević Salihović, doktorand neuronauka i master logoped, govoriće o štetnom uticaju ekrana na razvoj dečijeg mozga i govora. Ulaz je slobodan.
U nepreglednom medijskom prostoru kada je algoritam nemoguće kontrolisati, kada podaci privatnosti služe kao osnovni uslov za korišćenje mnogih aplikacija i često ne možemo selektovati koje informacije će se pojaviti na našim ekranima, izazov je prepustiti dete tom uticaju. Tema ekranizacije kod dece je postala tema kojom se bave i mnoga istraživanja, ali činjenica je da digitalno doba menja koncept detinjstva generaciji “Zen“.
Istraživanje koje su vodili stručnjaci Univerzitetskog koledža u Londonu koje je sprovođeno među decom od 12 do 15 godina pokazuje da 99% njih ima pristup internetu, a na njemu provodi više od 21 sat nedeljno. Prosečno 14 sati nedeljno 91% dece gleda TV, 83% ima pametni telefon, a 77% igra igrice u proseku od 12 sati nedeljno.
Uređaji kao što su mobilni telefon i televizor stimulišu mozak, a plava svetlost koju oni proizvode može da poremeti lučenje hormona melatonina, a ono što stručnjaci preporučuju jeste da sat vremena pre spavanja deca izbegnu izlaganje istim.
Osim teme samog gledanja u ekran, važno je spomenuti i temu uticaja društvenih mreža na decu i mlade, o tome koliko prekomerna upotreba može da utiče na njihovo mentalno zdravlje, ali i kod ostalih korisnika, da li će oni biti skloniji depresiji ukoliko se nekontrolisano izlažu pritisku informacija i tako dalje.
Vrata Galerije MMC-a večeras od 19h biće otvorena za sve zainteresovane na ovu temu.