Logoped: Sve je više dece koja imaju poremećaj u govoru (video)

Logoped: Sve je više dece koja imaju poremećaj u govoru (video)

U Novom Pazaru čak 40 odsto dece ima poremećaj u govoru, što je znatno više u odnosu na prošlu godinu, rekla je za A1 psiholog Marija Tiosavljević. S druge strane logoped Tijana Janić, istakla je da se ovaj problem najčešće javlja kod dece uzrasta od tri godine, ali i kod dece koja kreću u prvi razred.

Zbog nerazumevanja okoline dete se može osećati nesrećno, ljutito, frustrirano, a u komunikaciji se sve više počinje oslanjati na gestikulaciju. U današnje vreme ovaj problem je relativno čest, tačnije oko 40% dece ima razvojnu disfaziju.

„Zabeležen je porast dece sa govorno-jezičkom patologijom u odnosu na ranije, te se sve više dece javlja koja imaju neke poteškoće u govoru. Najčešće se javljaju kada dete napuni tri godine i već ne govori, odnosno nije se javila prva reč ili je progovorilo i koristi svega nekoliko reči i javljaju se pred upis u prvi razred, kako bi se korigovao nepravilan izgovor pojedinih glasova“, kazala je Janićeva.

Najvažnije je kada se problem primeti da se odma krene sa odgovarajućom terapijom. Roditelji i stručnjaci moraju zajedno raditi, kako bi stimulisali dete da prevaziđe problem.

„Sa tretmanima bi trebalo početi što ranije, roditelji bi trebalo da se jave logopedu čim primete neko odstupanje, a logoped će da proceni da li dete potrebno uključiti u tretman odmah ili će to da se svede na savetodavni rad, kako bi roditelji dobio neke instrukcije i smernice na koji način da radi sa detetom“, naglasio je logoped.

S druge strane, Prema rečima psihologa, roditelji sve manje komuniciraju sa decom, te prekomerna upotreba modernih tehnologija dovela je do velikog procenta dece koja imaju poremećaj u govoru.

„Češćim ispoljavanjem problema u govoru jeste upotreba mobilnih telefona na ranom uzrastu, odnosno gledanje crtanih filmova više sati. Najčešće roditeljima savetujemo da upotreba telefona bude ograničena i u prisustvu roditelja“, naglašava Tiosavljević.

Ona je dodala da bi roditelji trebali da učestvuju u procesu zajedno sa detetom.

„Potrebno je da se detetu sve vreme priča i objašnjava radnja, jer je vrlo značajno da dete čuje prirodan govor iz svoje okoline i samo na taj način može usvajati ono što je predviđeno uzrastom“, zaključuje psiholog.

Blagovremenim otkrivanjem uzroka i uključivanjem u terapiju, mogu se ukloniti smetnje i spreciti razvijanje njegove svesti o poremecaju, ali i izbeci neugodnosti koje bi dete moglo doživeti u okolini, vrticu ili skoli.

A. Alić

CATEGORIES
Share This