Državni sekretar Ministarstva zdravlja Vlade Republike Srbije Mirsad Đerlek izjavio je danas da se specijalistički pregledi više neće zakazivati od 1. do 5. u mesecu, već svakodnevno, kako bi bolest bila što pre otkrivena i lečenje započelo u najkraćem roku.
„Izabrani lekar postavlja indikacije da li je pacijentu potreban specijalistički pregled i opšta bolnica ili zdravstveni centar biće u obavezi da mu to i obezbede, objasnio je on i naglasio da tu ne sme da bude zloupotreba i ispunjavanja želja pacijentima“, kaže Đerlek.
Državni sekretar je najavio da će biti povećan broj specijalističkih službi i nivo dijagnostike u domovima zdravlja, i ocenio da se dobrim planiranjem i analizom može rešiti 60 odsto slučajeva na nivou primarne zdravstvene zaštite, kako bi se rasteretila sekundarna i tercijarna – klinički i kliničko-bolnički centri.
On je, govoreći o tome koje će se sve analize ubuduće raditi u domovima zdravlja, rekao da će se za početak obavljati one koje će brzo omogućiti lekarima da procene da li je nešto hitno ili nije.
„Radiće se PSA test kod prostate, na osnovu kojeg se može odmah videti da li je stanje hitno, kao i hormoni štitaste žlezde, gde se ne mora zakazivati pregled kod endokrinologa, pa ga čekati nekoliko meseci“, objašnjava Đerlek.
Prema rečima minstra, pacijenti koji ne budu mogli da dobiju termin za specijalistički pregled treba da se obrate direktoru zdravstvene ustanove, jer je on lično odgovoran za obezbeđivanje termina pacijentima, a druga mogućnost je Kabinet Ministarstva zdravlja, gde se pritužba može uputiti preko imejla ili pisanim putem.
Đerlek je podsetio na to da je sa ministarkom zdravlja Danicom Grujičić obilazio zdravstvene stanice u manjim mestima i selima, pri čemu je utvrđeno da su one u znatno lošijem stanju nego što je to u većim gradovima.
„Te ambulante su dosta stare i većina je nepristupačna i nije dostojna 21. veka, zbog čega će se napraviti analiza da li će se praviti nove ambulante koje će imati jedan vid male dijagnostike i gde ćemo tražiti lekare koji će tu raditi“, istakao je ministar zdravlja.
Državni sekretar je zaključio da će tim lekarima morati da se pruži neka motivacija, poput dobijanja zaposlenja na neodređeno vreme, obezbeđivanja brze specijalizacije i usavršavanja, ali i opremanja ambulanti savremenim aparatima, kako ne bi samo merili pacijentima krvni pritisak i prosleđivali dalje na sekundarni i tercijarni nivo.