Poslednjih godina sve je više dece koja razvijaju svest o značaju oralnog zdravlja već u najranijem uzrastu. Ipak, deo njih i dalje stomatologa doživljava s nelagodom, zbog čega su edukacije u osnovnim školama ključne u menjanju percepcije i formiranju zdravih navika.
Strah od zubara i dalje je prisutan kod mnogih mališana, najčešće zbog nedostatka informacija ili neprijatnih iskustava iz ranog detinjstva. Da bi se taj strah zamenio poverenjem, stomatolozi Doma zdravlja u Novom Pazaru sprovode terenske edukacije, među kojima je i poseta učenicima osnovne škole „Bratstvo“.
Više od 70 učenika četvrtog razreda ove škole prisustvovalo je predavanju o značaju redovnih pregleda i očuvanja oralnog zdravlja, a edukacije će tokom ove nedelje biti organizovane i u drugim osnovnim školama u gradu.
„Veoma je bitno da edukujemo najmlađe o značaju očuvanja oralnog zdravlja i redovnim posetama stomatologu. Naš cilj je da se stomatolog više ne doživljava kao bauk, već kao prijatelj – neko ko ulepšava osmeh i čuva zdravlje“, istakao je specijalista dr Ermin Đerlek, načelnik stomatologije.
Dodaje da statistika pokazuje sve češće posete dece zubarima, ali da još uvek ima onih kojima je potrebna dodatna motivacija.
„Ne može se sve postići iz ordinacije. Mora se ići na teren, direktno među decu. Zato je saradnja sa školama od velikog značaja, i zahvalni smo rukovodstvu škole ‘Bratstvo’ što su nam omogućili da održimo ovu edukaciju“, naglašava Đerlek.
Učiteljica i doktor pedagoških nauka Melida Župljanin kaže da su ovakve aktivnosti ključne za usvajanje zdravih navika još u detinjstvu.
„U našoj školi učenici četvrtog razreda prisustvovali su prezentaciji o važnosti očuvanja zdravlja usta i zuba. Osmeh je ono što prvo primećujemo na čoveku, a uz dobar osmeh ide i samopouzdanje, zdravlje i sigurnost“, poručuje Župljanin.
Edukativna nedelja u školama i Domu zdravlja osmišljena je tako da obuhvati što veći broj učenika, a cilj je da svako dete nauči da se stomatologa ne treba plašiti – jer zdrav osmeh počinje bez straha.