Visoke temperature koje ovih dana dostižu i preko 35 stepeni često dovode do zdravstvenih problema, a jedan od najopasnijih je kolaps ili nesvestica usled toplotnog udara i dehidratacije. U takvim situacijama, pravovremena i pravilna reakcija može spasiti život.
Tokom velikih vrućina, organizam gubi tečnost i elektrolite, što može izazvati pad krvnog pritiska i smanjenu dotok krvi do mozga. To dovodi do vrtoglavice, slabosti i ponekad do potpunog gubitka svesti. Ako zateknete osobu koja je kolabirala, važno je da brzo reagujete.
Prvo proverite da li osoba reaguje na vaše dozivanje ili dodir. Ukoliko nije pri svesti, obavezno proverite da li diše. Ako osoba ne diše ili ima nepravilno disanje, odmah pozovite hitnu pomoć na broj 194 i, ako znate, započnite reanimaciju.
Ako osoba diše i svest je prisutna, pažljivo je premestite na hladnije mesto ili u hladovinu. Otvorite prozore, uključite ventilator ili klimu ukoliko je moguće. Takođe, podignite joj noge oko 30 centimetara kako biste pomogli vraćanju krvi u mozak i time poboljšali cirkulaciju.
Važno je telo rashladiti – skidajte višak odeće i lagano polivajte vodom čelo, vrat i ruke. Ukoliko je osoba budna i može da guta, dajte joj hladnu vodu u manjim gutljajima kako biste sprečili dehidrataciju. Nikako nemojte davati tečnost osobama koje nisu pri svesti jer može doći do gušenja.
Lekari upozoravaju da toplotni udar nije bezazlen i da može oštetiti važne organe kao što su mozak, srce i bubrezi. Posebno su ugrožene starije osobe, deca, hronični bolesnici i oni koji rade na otvorenom.
Brza i smirena reakcija prolaznika može napraviti veliku razliku. U vrelim danima ne zanemarujte znakove malaksalosti kod ljudi u vašoj okolini. Ukoliko primetite da neko gubi ravnotežu ili deluje zbunjeno, priđite mu, pomozite i pozovite stručnu pomoć.
Izvor: Crveni krst Srbije