Veliki pomor ribe zabeležen je u reci Ibar, u blizini graničnog prelaza Špiljani sa Crnom Gorom. Zbog ekstremno visokih temperatura, reka je presušila na više lokacija duž svojih 20 kilometara od izvorišta u Rožajama do administrativnog prelaza sa Kosovom. Čak je i jezero Gazivode, koje je ključno za vodne resurse u regionu, u pojedinim delovima presušilo.
Meštani ne pamte ovako drastične posledice u poslednjih sto godina. Iako stručnjaci navode da bi obilne padavine mogle doneti privremeno olakšanje, meteorolozi predviđaju da u septembru neće biti dovoljno kiše koja bi rešila problem suše.
Ekipa A1 na terenu zatekla je zapanjujuć prizor – rečno korito gotovo bez vode, sa na stotine mrtvih riba koje plutaju na površini.Veliki pomor ribe traje već danima, dok meštani očajnički pokušavaju da spasu preostali podvodni svet.
“Sprovodimo akciju spašavanja riba već danima, imamo adekvatnu opremu, boce sa kiseonikom i ribe prebacujemo u bocu te ih spuštamo dole nizvodno gde ima više vode”, rekao je Mersad Kačapor, iz Gorskog centra Help Tutin.
”Stanje iza mene vidite kakvo je, i više je nego alarmantno, na poziv meštanka mi smo ovde sa ekipom iz JKP-a došli da ono što je u našoj moći da putem cisternih doteramo vodu i da budemo tu na usluzi”, istakao je Semir Eminović, v.d Direktora JKSP Gradac Tutin.
Nekada moćno korito reke Ibar, široko šest metara, sada je gotovo neprepoznatljivo, dok meštani s bolom posmatraju kako deo njihove svakodnevice nestaje. Ističu da su klimatske promene ove godine bile neizdržive, a priroda je platila najvišu cenu.
”Imam osamdeset i jednu godinu i za moj vek bilo je ovo nekoliko puta ali baš ovakva situacija nije bila. Ovo je žalosno naučio sam da ovde ima mnogo naroda, na kupanje, na pecanje, ali je veća sila. Trebali smo se moliti ranije, jer sada nema kajanja, ovo je možda naša zasluga”, dodao je meštanin, Ženo Čolaković.
Prema rečima meteorologa Milene Ćirković, deficit padavina, koji je prisutan već mesecima, nastaviće se i tokom ovog septembra. Ona navodi da se prognozira da će srednja suma padavina na teritoriji Srbije iznositi svega 50 litara po kvadratnom metru za ceo mesec, što neće biti dovoljno da reši problem suše.