Žensko preduzetništvo u savremenom društvu nosi sa sobom specifične izazove, ali i jedinstvene prednosti koje žene donose u poslovni svet. U svetu gde se predrasude i dalje javljaju kao prepreka, mnoge žene se suočavaju sa problemima koji se često ne prepoznaju ili ne priznaju u široj javnosti.
O tim izazovima, ali i prednostima, razgovarali smo sa Maidom Koničanin Hodžić, vlasnicom Maja Bloom kozmetike, i Šemsom Bećković Ćosović, autorkom knjige „Bonton za djecu“.
Maida Koničanin Hodžić, koja je izgradila uspešan brend u svetu kozmetike, ističe da je najveći izazov sa kojim se žene preduzetnice danas suočavaju nedostatak podrške.
“Na prvom mestu bih tu stavila podršku, ili nedostatak iste. Ako porodica, suprug i prijatelji nisu uz vas, to dodatno otežava taj već izazovan zahvat kao što je preduzetništvo. Nedostatak razumevanja i predrasude su velike prepreke ženama u poslu,“ navodi Maida Koničanin Hodžić, Maja Bloom kozmetika.
S druge strane, Šemsa Bećković Ćosović, koja je svojim radom pomogla mnogim mladim roditeljima kroz knjigu „Bonton za djecu“, ističe da mlade preduzetnice često balansiraju između porodice i posla.
„Neko moje mišljenje, najveći izazov za mlade žene preduzetnice je to što moraju svakodnevno da se bore mislima i krivicom da zapostavljaju porodicu zbog biznisa, ili nekad biznis zbog porodice. Zbog toga je važna dobra organizacija i podrška porodice,“ dodaje Šemsa.
Maida Koničanin Hodžić smatra da žene donose određene prednosti u preduzetništvo, poput sposobnosti za multitasking i pedantnosti.
“Kao najvažniju prednost bih da istaknem žensku mogućnost za multitaskingom. To je nešto u čemu su u velikoj prednosti nad muškarcima. Takođe pedantnost i detaljisanje, što je u svakom poslu poželjno. Senzibilnost u radu, mogućnost da se stvari sagledaju iz aspekta majke, ćerke, sestre, supruge,“ dodaje ona.
Kad su u pitanju predrasude, i Maida i Šemsa se slažu da su one i dalje prisutne, ali da se mogu prevazići uz podršku i fokus na cilj.
„Ako si majka moraš da si potpuno posvećena deci, suprugu i kući… kad preko toga ipak započneš svoj posao onda su komentari još začinjeniji. Važno mi je mišljenje mog supruga i naših roditelja, oni su ti koji pomažu, tako da niko drugi i nema pravo glasa”, dodaje Maida.
Šemsa, koja je na samom početku svog puta naučila da se nosi sa predrasudama, dodaje da: „Ja sam od početka bila imuna na predrasude bilo koje vrste pa mi nisu mnogo remetile put ka ostvarenju mog sna.“
Kada je u pitanju finansiranje, Šemsa Bećković Ćosović se oslanjala na podršku svog supruga, naglašavajući koliko je važna moralna i finansijska podrška najbližih u preduzetničkom poduhvatu.
Priče ovih uspešnih žena pokazuje da, uprkos izazovima, žene u preduzetništvu donose posebnu vrednost i snagu koja im omogućava da prevaziđu prepreke i ostvare svoje ciljeve.
Njihove priče su tu da inspirišu i podstiču druge žene da ustraju u svojim poslovnim poduhvatima, te da se oslone na svoje jedinstvene veštine i podršku svojih najbližih.
Ovaj tekst deo je projekta “Žene koje pokreću Novi Pazar”, koji sufinansria Ministrastvo informisanja i telekomunikacije.