Novopazarski školarci oduševljeni kaligrafskim pismom (video)

Novopazarski školarci oduševljeni kaligrafskim pismom (video)

Radionica na temu „Kaligrafsko – tradicionalno pismo“, koja je okupila novopazarske osnovnovce i srednjoškolce u cilju približavanja ove vrste umetnosti održana je u istorijskom muzeju Ras. Radionicu koja se sastojala iz tri dela finansijski je podržalo ministarstvo kulture i informisanja.

U prvom delu poznati kaligrafi i likovni umetnici iz našeg grada održali su predavanje o iskorijskom aspektu kaligrafije kao i o primeni umetnosti danas. Drugi deo radionice sastojao se u okupljanju dece koja su iskazala interesovanje da rade na praktičnom delu kaligrafije dok se treći odnosio na izlaganje tih radova.

„ Cilj radionice bio je jednostavno da taj deo nematerijalne kulturne baštine, kada je kaligrafija u pitanju, nekako bude dostupnije i da približimo više i mlađoj generaciji, a kroz istorijski deo, vrlo je važan taj segment, u muzeju se čuvaju više knjige koje su pisane arapskom kaligrafijom i ćirilicnom kaligrafijom,“, kazala je Svetlana Čeković muzejski savetnik.

Učesnici radionice kao i nastavnici su zadovoljni kako je radionica protekla, a ono najzanimljije podelili su sa nama.

„Bilo mi je lepo , nisam imao prilike do sada da učestvujem u ovakvim projektima, pa mi je za promenu bilo interesanstno“, kazao je Abdulah Bošnjak jedan od učesnika radionice.

„Meni je najzanimljivije to što smo mogli da biramo koje ćemo pismo da pišemo, a mogli smo i da crtamo, sami da dizajniramo“ kazala je učesnica  radionice Tamara Drobnjak.

„Najzanimljivije je to što smo naučili novo pismo, nova slova i baš mi je bilo drago što sam mogla da odradimo svoj rad koji smo posle toga predstavili u muzeju“ istakla je Elena Vulović, jedna od učesnica radionice.

Međusobna saradnja nastavnika likovne umetnosti i istorijskog muzeja Ras je neophodna jer kroz likovnu nastavu mora da postoji interakcija jer je sustina da su upućeni jedni na druge.

„Đaci su bili ushićeni radom na nešto što do sada nisu radili, nismo zadrđali samo na islamskoj kaligrafiji već smo radili sve, tako ovde imate i modernijih radovai negde se povezalo i ne možemo da bežimo od tradicionalnog koje je posle dobilo novi značaj u savremenoj kaligrafiji“, kazao je profesor likovnih umetnosti, Rešad Pretinac.  

Projekat je finansiralo Ministarstvo kulture. Urađen je i katalog u kojem će biti radovi svih učesnika kao i zahvlanice onima koji su podžali ovakav vid radionice.

A.K.

CATEGORIES
Share This