Gradonačelnik Novog Pazara i predsednice opština Sjenica i Tutin uputili su zajednički apel Vladi Republike Srbije, upozoravajući da problem upravljanja komunalnim otpadom u tri lokalne samouprave prerasta u ozbiljnu ekološku i finansijsku krizu koja, kako navode, prevazilazi njihove nadležnosti i kapacitete.
U pismu upućenom premijeru Đuro Macut, kabinetu predsednika Aleksandar Vučić, kao i resornim ministarstvima, lokalni čelnici traže hitnu intervenciju države zbog, kako ističu, nepostojanja funkcionalnog sistema upravljanja otpadom u Novom Pazaru, Sjenici i Tutinu.
Dokument su potpisali predsednica opštine Sjenica Mersija Camović Rebronja, predsednica opštine Tutin Selma Kičević i gradonačelnik Novog Pazara Nihat Biševac.
Kako se navodi, sve tri lokalne samouprave i dalje koriste nesanitarne deponije koje predstavljaju, kako upozoravaju, direktnu opasnost po zdravlje građana i životnu sredinu, uz zagađenje zemljišta, vazduha i vodotokova, uključujući i sliv reke Uvac.
„Situacija je hitna. U Sjenici je proglašena vanredna situacija. Smeće se gomila na ulicama“, navedeno je u dopisu, uz upozorenje da bi dalja odlaganja mogla dovesti do eskalacije nezadovoljstva građana.
Lokalni lideri podsećaju da su opštine, kako tvrde, uradile sve što je u njihovoj nadležnosti, uključujući pripremu projektno-tehničke dokumentacije za regionalne centre i planove sanacije postojećih deponija. Ipak, ističu da su ključni projekti trenutno usporeni ili zaustavljeni.
Posebno je izdvojen projekat Regionalnog centra „Milatkoviće“, čije je zaustavljanje, kako navode, dovelo komunalna preduzeća u Novom Pazaru i Tutinu u tešku finansijsku situaciju zbog visokih troškova transporta otpada na udaljene sanitarne deponije širom zemlje.
U dopisu se navodi i da izgradnja regionalne sanitarne deponije „Banjica“, koja se realizuje uz podršku države u opštinama Nova Varoš, Sjenica, Prijepolje i Priboj, ne ide očekivanom dinamikom, što je izazvalo nezadovoljstvo građana i blokade nesanitarnih deponija.
Zbog svega navedenog, upućen je apel Vladi Srbije da obezbedi prelazno rešenje, uključujući finansiranje transporta i odlaganja otpada na najbliže sanitarne deponije, kao i da se intenzivira uključivanje Ministarstva za zaštitu životne sredine Ministarstvo za zaštitu životne sredine u ubrzanje projekata i rešavanje lokacije budućeg regionalnog centra.
Lokalne samouprave takođe traže hitan sastanak sa predstavnicima Vlade kako bi se utvrdila jasna dinamika realizacije i izvori finansiranja za trajno rešenje problema.
Pismo je, kako je navedeno, dostavljeno i Ministarstvu za turizam i omladinu, kao i Kabinetu ministra za pomirenje, regionalnu saradnju i društvenu stabilnost, Usame Zukorlića.
Kako se zaključuje u dopisu, bez hitne reakcije države postoji rizik daljeg pogoršanja ekološke situacije i dodatnog opterećenja komunalnih sistema u ovom delu Srbije.
Povezane vesti:
- Gradonačelnik Novog Pazara: Nemamo kapaciteta da ovo stanje sami rešimo (VIDEO)
- Opština Sjenica podnela krivičnu prijavu protiv načelnika PU Novi Pazar zbog situacije na Goveđaku
- Predsednice Sjenice i Tutina prihvatile poziv gradonačelnika Novog Pazara za hitan sastanak o otpadu
- Predsednica Sjenice prihvatila poziv gradonačelnika Novog Pazara, ali sastanak predložila u Sjenici
- Opština Sjenica pokreće zatvaranje deponije Goveđak: „Meštani imaju pravo, stojimo uz njih“
- Tužbe, blokade i optužbe: Zašto je Goveđak i dalje tačka sukoba u Sjenici? (VIDEO)