Ko će nas lečiti za 10 godina?

Ko će nas lečiti za 10 godina?

Srbiju iz godine u godinu napušta sve veći broj lekara i ostalog medicinskog osoblja, ne bi li sebi i svojoj porodici obezbedili bolje uslova života. U razgovoru sa građanima saznajemo da su uplašeni zbog tolikog „izvoza“ lekara, jer se postavlja pitanje, ko će nas lečiti kroz neko vreme?

B.M.(42) je lekar koji već pet godina živi i radi u Švajcarskoj, iako je posao lekara obavljao i u Srbiji

. „Iako sam u Srbiji imao posao, dugo vremena sam čekao na željenu specijalizaciju, i na kraju je nisam ni dobio. to je nešto što me je demotivisalo najpre. Zatim, plata nije bila dovoljna da izdrzžavam porodicu i isplaćujem stambeni kredit koji sam imao. To je ono što je presudilo. U Švajcarskoj sam odmah dobio posao na klinici i samim tim specijalizaciju koja traje pet godina.“, kaže B.M.

On ističe da su uslovi rada u Švajcarskoj znatno drugačiji u odnosu na Srbiju.

„Posle probnog rada koji traje tri meseca počinje se sa specijalizacijom. Kolektiv i samo okruženje su mnogo prijatniji, sam način rada je prijatniji nego u Srbiji. Ne postoji rangiranje, prema svima se ophodimo isto, od načelnika do medicinske sestre. Ja sam stranac i nikada nisam primetio odbojnost od strane kolega, naprotiv, svi su me dočekali vrlo srdačno. Veoma sam zadovoljan. “. Celokupnoj porodici sam odlazak nije bio nimalo jednostavan, kaže nam u svom obraćanju B.M. “U početku je bilo teško, naravno. Prvi razlog jeste nepoznavanje jezika a zatim drugačiji način života i mentalitet. Međutim, kako su bolje savladavali jezik tako je sve postajalo lakše. Ja sam već znao nemački jezik pre nego smo otišli.”

B.M. smatra da nije lako doći do cilja, ali ako imate veliku želju I strpljenje uvek možete ostvariti svoje snove.  “Moj put  je bio I te kako težak. Meni je Švajcarska bila cilj a ona je prilično zatvorena zemlja za građane trećeg reda, kako oni nazivaju državljane zemalja koje nisu članice EU. Mnogo je teško dobiti radnu dozvolu jer prednost imaju građani Nizozemskih zemalja i EU. Slao sam puno CV-a na različite adrese i srećom sam dobio prvi poziv za posao nakon kojeg sam dobio zaposlenje. “

Pitali smo ga da li bi se vratio u Srbiju i ako da, pod kojim uslovima, na šta nam B.M. odgovara da ne bi iz mnogo razloga. “ Ne bih se vratio. Rado dođem radi porodice i prijatelja ali je radna atmosfera u Švajcarskoj totalno drugačija, kao i celokupni sistem življenja. “

Građani sa kojima smo razgovarali kažu da teže vreme tek dolazi.

„Svakog dana smo svedoci da lekari odlaze u zemlje EU, što pored toga što postaje tužno, postaje i veoma zabrinjavajuće, ko će nas lečiti za 10 godina?“ -Igbala.

„Mi imamo izvanredne lekare, žalosno je što odlaze i treba nešto uraditi da se to spreči.“-Jasmin.

“ Ne treba kriviti lekare koji idu, već društvo koje to dozvoljava. Treba im obezbediti specijalizacije i dobre plate i zapošljavati ih po kvalitetu i stručnosti a ne po partijskoj knjižici. „- Munever.

Svi se nadaju da će imati ko da nas leči za deset godina.

Tekst je objavljen u okviru projekta „Evropa je s nama – promocija vrednosti EU u jugozapadnoj Srbiji u kontekstu procesa oporavka od COVID-19”, koji sprovodi Kulturni centar DamaD realizuje uz finansijsku podršku Saveznog ministarstva spoljnjih poslova Savezna Republike Nemačke, grada Novog Pazara i opština Tutin i Sjenica.

 

Alma Kardović Radetinac

CATEGORIES
Share This