Oko 80% žena u Novom Pazaru imalo je loše iskustvo tokom porođaja, govori istraživanje koje je sproveo portal A1. Na ovu anketu odgovorilo je 560 žena iz Novog Pazara.
87.5 % žena na ovoj anketi su bile starosti između 25 i 45 godina, dok njih 11.6 su mlađe od 24 godine.
Njih skoro 60% su visokog stepena obrazovanja, sa završenim osnovnim i master studijama, dok je 39.9 ispitanica sa osnovnim i srednjim obrazovanjem.
Skoro 80% ispitanica iskazalo je svoje nezadovoljstvo radom ginekološko-akušerskog odeljenja u Novom Pazaru.
Izneta iskustva porodilja i trudnica koje smo izdvojili su i najčešća, a ovo su neka od njih:
-“Veliko nepoštovanje, psihičko maltretiranje i nepoverenje trudnicama. Neke su došle i do te mere da su u nesvesnom stanju od bolova, pa kada im se vrati svest, drže je 4 babice i doktor vrši prejak pristisak abdomena, dok te verbalno vređaju svi da ne umeš ni da izađeš u wc. Nakon porođaja dete bude rođeno sa nekom manom za koju treba operacija.”
– “Zato što su neljubazni i nasilni, tokom porođaja jedan se doktor navaljivao na stomak u tome sam čula drugog doktora “Aj beži ti ja ću” pred kraj sam počela da učim šehade jer sam mislila tjt, kraj. Da bi me na kraju babica pitala hoćeš li da nas “ Kudiš ili hvališ” naravno posle svega toga su me pluća bolela i cela desna strana bila modra. Za doktora koji je dolazio u sobi da pregleda bebu i da ne pričam kako mi se drao jer sam spavala i nisam odmah dala odgovor na njegovo pitanje, takodje i sestrice koje uopste nisu bile ljubazne.“
-“Zato što je lekarima mučno da čekaju da se žena porodi (koja je ostala na odeljenje zbog pređenog termina) vec pokreću porođaj indukcijom koji se obavezno završi carskim rezom. Najviše carskih rezova u celoj Srbiji ima kod nas u NP. Zar je moguće da sve te mame ne mogu same da se porode nego moraju da se seču????“
– “Nehuman pristup pacijentima. Ja sam dobila akutnu bubrežnu insuficijenciju bubrega. Narodski rečeno velikom brzinom sam počela da gubim funkciju oba bubrega. Razlog i dalje nepoznat. Dok sam ležala u bolnici žalila sam se svim lekarima koji su dežurali tih dana. Niko nije obraćao pažnju na moje bolove. Otpuštena sam pod nesnosnim bolovima. Da bih uz pomoć dr, koji je nefrolog opet hospilizovana par dana nalon otpusta u kritičnom stanju. Taj užas i saznanje da sam u riziku da ostanem bez vitalnih organa zbog nečije nepažnje. A ja sam tu dosla samo da donesem život na ovaj svet. Da naglasim da sam imala urednu trudnoću, koja je redovno bila pod kontrolom ginekologa, naravno privatno.“
-“Zbog osoblja odeljenja. Sestrice su bile veoma neprijatne. Nakon carskog reza kada nisam mogla da ustanem iz kreveta a sve ostale porodilje jesu, navodno sam ja bila kriva za to! Uz reci „nemam vremena za tebe,ustaćes sutra ako budes sama htela“. Kao i „nije naš posao da podižemo debele zene“. Ujutru sam zamolila higijenicarku da mi pomogne i pomogla mi je da prosetam.“
-“Zbog neverovatnog neprofesionalizma i ogromnog manjka empatije medicinskih sestara (veliki broj primera), kao i osvetoljubivosti i nestrucnosti ginekologa, a na to mislim mnoštvo primera “nasilnickog “ porodjaja zena, kao i zaboravljanje predmeta i gaza u trudnice tokom porodjaja, i bespotrebno koriscenje indukcija a sve u cilju da bi se trudnice porodile u njihovoj smeni da bi dobili novac, i forsiranjem trudnica da dolaze u privatne klinike, a sve to sa ogromnom dozom egoizma i arogancije.“
-“Frizerke su medicinske sestre,kupljene diplome u Tutinu,ne samo na ginekološko-akušerskom odeljenju nego na sve odeljenja. Žalosno što su osobe koje su zavrešile školu i mučile se da završe sa odličnim uspehom zamenjene osobama sa kupljenim diplomama.Teško nama,teško našoj deci.Samo želim da se njihovo dete i njihove žene leče tu,da se dozovu pameti.“
-“Zato što nisu hteli da me porode kada je bilo vreme, celu noc sam bila pod nesnosnim bolovima i krvarenjima, sto nije normalno , beba se zaglavila u karlicu i celu noc sam tako provela dok nije došla doktorka u drugoj smeni koja je morala da me hitno porodi carskim rezom i to uz potpis ako mi se nešto desi da ne bude ona kriva jer me je preuzela takvu, beba se na ctg- u jedva cula…Sestrice su mi se drale i ljutile, doktorka mi je govorila da se ne poradjam samo ja, celu noc sam bila pod njihovom torturom…u mojoj glavi je to i dan danas horor…“
-“Pojedinci su nezainteresovani kao i nasilni i grubi, ako ne ponudiš novac,retko će ko ženu da pogleda i da se odnosi prema njoj kao trudnici/porodilji. Za malo bolji tretman,humaniji treba ili debela veza ili novac. Svaka čast izuzecima,ali generalno je tako.“
-“Zato što nas tretiraju kao da smo stoka!Deru se,ne obaveštavaju nas šta nam daju od terapija,rade nam epizotomiju jer žure da nas skinu sa grbače,a ne što to mora.Mene su većinom porađale babice,a dr gledali sa strane.Lično ja sam hvala Bogu imala porođaje dobre,ali su neke stvari bile bespotrebne…Nemamo pravo glasa,i ako pokušamo nastaje haos,vređanje,ponižavanje.Mene je licno dr rekao skini te ferentije sa sebe(hidzab,džilbab), ovde nema muškaraca jedino sam ja dr muško.Ničim izazvan,a ja sam prećutala,jer niko drugi od dr nije bio u smeni,naravno bojeći se za sebe kao i za bebu..U istoj prostoriji su bile žene sa koronom i mi zdrave..Puštao je da ulazi ko je hteo,jer je bitan zadatak,da porodi dve prvorotke koje su naravno debelo ga častile.Jedva smo otišle u salu od srama jer je bio pun hol muškaraca i žena.Vrata skroz otvorena i mogao je da uđe ko je hteo.Takođe sam doživela neprijatnost od žene koja radi u administraciji.Razmišljala sam da se žalim i na nju,ali sam odustala.“
-“ Svi su loši. Dva puta sam bila gore, klanica. Haos, jedva sam čekala kući da dođem. U 5 sati ujutru dok svi spavaju upadaju u sobu kao specijalci mere temperaturu. Smejanje doktora grokot cele noci, odleže bolnica.“
-“Pa zato sto na žene gledaju kao na životinje. Umalo da se porodim u krevetu u pripremi. Beba krenula molim da neko dođe oni sede ispijaju kafe ono u smislu laže nije joj nista. Pohađala sam školu za trudnice i kada sam pitala jel cela posteljica izašla kaže jeste šta tebe to briga jel cela ili ne, rekoh zelim da vidim jel cela kaže e to što si naucila u skolici zadrzi za sebe dosta nam je vas takvih iz skolice , rekli su da je cela medjutim kasnije 2-3 dana na uz video se deo posteljice da je ostao. Sa prvim detetom sam mislila umret cu, beba visoko , dr sa jedne strane laktom na stomak, babica sa druge, hocu da se ugusim ne mogu do vazduha da dodjem. Stomak me narednih meseci boleo tacno gde su se navaljivali. “
-“Kao prvo nepristupačan odnos prema trudnicama koje imaju jake bolove,uz to i povracaju,nemaju nikakvu empatiju niti pruzaju pomoc,kao drugo :trenutak kada se zena porodi i krvari tri cetiri sata ,dolaze po nas kao da smo sa odmora dosle,a ne tek porodjene,grubim recima se obracaju.I kao treće ,dok pregledavaju bebu uzimaju je za jednu ruku i tako je nose do mene gde mogu da se dese uganuća koja su se desila a da ne pričam o higijeni koja je na najgorem mogucem nivou.“
-“Zato što ne pomažu majkama koje su na carski rez, zene operisane ocekuje se od njih kao da nisu na taj nacin porodjene, ako ih nesto pitas za pomoc odma se deru:”majko nije lako rodit, kad si ćosala nisi razmisljala” i to kaze zena koja je vec majka, zena, cerka..Zalosno nemaju nista u bolnici, nemaju cak ni sterilne gaze..Jednu flašicu na 50.beba, stare zekice, prošetane posteljine..“
-“Anesteziolog odbija da dođe na hitan carski jer je na sudu sa ginekologom koji treba da izvrši carski. 4 sata čekanja pod bolovima.“
-“Zato sto sam se porađala u Novom Pazaru i završila sa dijagnozom da „nikad više ne smem da ostanem trudna“ zbog loše zašivene unutrašnje rane od carskog reza.“
-“Zato što normalan tretman se ne moze dobiti čak iako se privatno ostave grdne pare kod doktora, a ako se to ne uradi niko vas ni ne vidi koliko da zivi niste. Zato što se često izderu i tretiraju žene sa omalovažavanjem, traze čaščavanja. Zato sto je epiziotomija i skakanje po stomaku standard, a epidural misaona imenica, poznata možda u nekom sledećem veku. Zato što je indukcija normala i uključuje se ne kada je potrebna već kada se treba ubrzati proces rađanja da bi pacijentkinju porodio određeni doktor koji će dobiti određenu svotu za to što je uradio. Zato što su sestrice nevaspitane i bezobrazne, otvoreno podržavaju sistem i šikaniraju više nego doktori.“
-“Kada sam bila u 7.mesecu nisam primljena na odeljenje, pod izgovorom da još radi opšta praksa.. trčeći gore-dole tražeći upute, rodila sam dete, koje je umrlo nakon dva dana.“
-“Neljubazni,apsolutno svi se koriste metodom nasilja kako fizickog tako i psihičkog zlostavljanja dodatno otezavajući čin porođaja,nemaš apsolutno pravo na biranje kakav tvoj porođaj želiš da bude,opcija indukcije je jedina opcija osim ako ne pokazes zube,kako bi porodili sto više žena u smeni..4 porođaja sam imala a tretman na ginekološko -akušerskom odeljenju bih nazvala MASAKRIRANJEM zena.“
-“Zbog toga što su mi prilikom normalnog porođaja presekli rektum i mišiće materice.Videli su to tek posle 1h od porođaja.Porodio me je asistent koji nema licencu za porađanje.“
-“Porođaj carki rez, a anesteziolog prilikom intubacije slomio mi je zub od udarca.“
56.4 % žena izjasnilo se da smatraju da njihova prava i potrebe ‘nisu’ poštovane tokom porođaja i postporođajnog perioda, dok njih 18% se iznjašava suprotno, njih 25% je bez jasno definisanog mišljenja.
Na pitanje koliko su bili informisane o postupcima tokom porođaja i intervencijama koje su primenjivane u toku porođaja i hiruških zahvata njih 53.6% istaklo je da su bile potpuno ili delimično informisane. dok njih 37% ističu potpunu neinformisanost, a njih 9% je bez definisanog stava.
Probleme u ostvarivanju prava o svom zdravstvenom stanju tokom porođaja imalo je njih 38.4% dok se njih 32.9% nisu susrele sa ovim problemom, njih 28.3% su odgovorile sa “niti da, niti ne“.
Na pitanje da li su se osećale slobodno da izraze svoje želje i potrebe tokom porođaja bez straha od negativnih posledica njih skoro 60% odsto su odgovorile da se ‘nisu’ osećale slobodno, njih 22.2% su se izjasnile da ‘jesu’,dok je njih 19.4% odgovorilo da su to osećale delimično, sa ‘niti da niti ne’.
Na pitanje zbog čega je to tako neke od izjava naših ispitanica su sledeće:
-“Zato što bi svako moje pitanje dočekali prevrtanje očima i oskudnim odgovorima kao da se nešto podrazumeva, a sa prvim detetom se ne podrazumeva ništa jer se prvi put susrećemo sa tom situacijom i doživljajem.“
-“Zato što su se smejali i govorili one sve znaju i sve nauce u “školicama za trudnice” e pa to ne primenjujemo ovde.“
-“Zato što ne poštuju prava pojedinca, ne uvažavaju nas prvo kao pacijenta, a ni kao ljudsko biće a ponajmanje nas tretiraju kao porodilje već kao da smo im na teret ili smetnja.“
-“Zato što odmah kreću osude uz obavezno povišen ton, što se tiče vokabulara a posebno sestrica na tom odeljenju je ravan nuli.“
-“Zato što niko ne želi da se bavi vama..imam utisak da na porodilje gledaju kao na predmet bez osećaja i potrebe na vaše svako pitanje dobijete odričan odgovor kao i to da ja nisam dr i šta sam umislila ko sam ja..strašno kakav profil ljudi radi na mesto gde ljubaznost treba da cveta u pravom smislu te reci.“
-“Gledala sam ostale žene koje su se pre mene ostvarile kao majke ako su nešto pitale nisu dobile odgovor ,pritom su bile ismejane u najmanju ruku ili ti omalovažavane u smislu (ma daj nije ti prvo ne mazi se) itd.“
O primedbama za higijenu na ginekološkom akušerskom odeljenju njih 67.2% izjasnilo se da ima primedbe na higijenu i uslove na odeljenju, njih 18.4% zadovoljno je higijenom, dok je njih 14% niti zadovoljno, niti nezadovoljno.
Što se tiče hrane njih 54.5% je nezaodovljno hranom na odeljenju, njih 27.3% nema primedbe na hranu dok 18% njih ističu da nisu niti zadovoljne niti nezadovoljne hranom.
O tome kakva je higijena i hrana na ginekološko-akušerskom odeljenju kao i tome da li su zadovoljni istom najčešće izneta mišljenja su sledeća:
-“Nedovoljan broj posteljina, spavaćica, presvlaka za bebu, toaleti u očajnom stanju. Hrana oskudna za ženu kojoj je potrebna snaga i koja želi da doji svoju bebu, koja pritom i oseća glad nakon svega. A kada, zbog nedovoljne hrane, porodilja dobije hranu od porodice prozivaju je halapljivom i neobrazovanom.“
-“Higijena toaleta je na niskom nivou. Što se tiče hrane potrebno je da postoji poseban režim ishrane posle porođaja i da se razlikuje kod prirodnog porođaja i carskog reza.“
-“Higijena u svim prostorijama je besprekorna ali kupatila za pacijente izgledaju očajno. Prašina na radijatorima svedoči tome da se nikad nije očistila. Kupatila bi trebala češće da se čiste,jer žene koje su tek porođene naročito u kupatilu treba da budu bezbedne od infekcija i zaraze. Nije izgovor što su žene aljkave,u tim situacija zene nisu sposobne,ali dovoljno osoblja za čišćenje mora da ima.“
-“Da se poradi na svemu, od dušeka , jastuka, spavaćica, sredstava za higijenu, tople vode , odeća za bebe je katastrofalna, hrana loša, nisu parizer i pašteta za porodilju.“
-“Da postoji posebna hrana za trudnice sa dijabetesom i za žene sa visokim pritiskom, takođe da ima bar jedna užina za trudnice.“
-“Higijenski uslovi nikakvi, sve je prljavo, pokvareno, tople vode ni na vidiku. Hrana katastrofa,siromašna, doručak za porodilju kriška hleba i jedno kuvano jaje ili jedna viršla.“
Komunikaciju medicinskog osoblja na ginekološkom akušerskom odeljenju skoro 70% žena definiše kao lošu, njih 24.2 ističu da niti je dobra, niti loša, dok samo 8.5 njih kaže da je komunikacija medicinskog osoblja dobra.
Na pitanje šta je ključno šta bi ispitanice želele da se promeni na ovom odeljenju, one ističu sledeća ali i najčešća mišljenja:
-“Više empatije za žene koje prolaze poprilično traumatičan period. Više strpljenja, objašnjenja i podrške medicinskih sestara kada je u pitanju uspostavljanje laktacije i dojenja. Bolja higijena, bolja hrana. I ne očekivati da budu nagrađeni za urađeni posao za koji su svakako plaćeni. A kada ih ljudi i časte da se ne podsmevaju što je to 10e, a ne 50e!“
-“Dopustili bi jednog pratioca buduće mame u toku porođaja. To bi rešilo 90% problema, jer naše babice i doktori imaju strah od toga kada bi ih neko iz porodice majke posmatrao u toku porođaja da ne uvrede ili da ne odrade svoj posao po protokolu. Mama u toku porođaja treba podrška i da im neko kaže ‘bravo mama, tako treba’, da bi mame mogle da se porađaju kao i širom sveta.“
-“Nismo mi pacijenti i narod tu da mijenjamo. Zna se ko treba to mijenjat. Oni koji su preuzeli emanet nekog posla, moraju ga izvršavat na najbolji način i dosledno. P.S, hvala A1 televiziji što je glas naroda Novog Pazara!“
-“Ceo sistem bahatih lekara i tehnicara, pre svega, u bolnici treba da postoji psiholog ili ginekolog koji ce u ceo porođajni i posleporođajni proces, da uvede porodilje, naročito žene koje su prvi put na tom odeljenju. Lekari i tehničari trebaju da budu 24h dostupni za svoje pacijente… i da, mi žene, smo primorane da plaćamo to sto su nas lekari operisali, pregledali, porodili, vodili trudnocu itd, inače lekar neće adekvatno da radi svoj posao.“
-“Usloviti lekare jednim radnim mestom.Ili da rade u državnoj bolnici ili isključivo privatno. Lekar kod kojeg NISTE privatno vodili trudnoću uglavnom nije spreman da vam se posveti u potpunosti za vreme boravka u bolnici!“
-“Obuka, edukacija osoblja o osnovama etike, ljudskosti, empatije. *Uvođenje kodeksa ponašanja za osoblje *Uvođenje službe za praćenje rada osoblja i uzimanje podataka od pacijenata, na koji način su tretirani *Finansijsko kažnjavanje kršenja kodeksa.“
Skoro 600 žena odgovorilo je u roku od 48h na anketu A1 o svojim iskustvima na ginekološko-akušerskom odeljenju u Novom Pazaru. Anketa je anonimnog karaktera a uvid u rezultate iste imate u ovom članku.
Istraživanje portala A1, na čelu sa novinarkom, Zerinom Torbić.