Posle više od 14 godina, Srbija bi krajem 2026. ili početkom 2027. godine mogla da vrati obavezno služenje vojnog roka, dok bi evidentiranje vojnih obveznika moglo da počne već u septembru ili oktobru ove godine, kako se navodi u najavama državnih organa.
Prema informacijama, vojni rok bi trajao 75 dana, a obuka bi obuhvatala boravak u kasarnama i terensku nastavu na poligonima, sa ciljem formiranja snažnijeg rezervnog sastava Vojske Srbije.
Takođe, za studente i zaposlene predviđena je mogućnost zakonskog odlaganja služenja, bez gubitka statusa studenta ili radnog mesta.
Kada je reč o upotrebi mobilnih telefona i savremenih uređaja, kako ističu nadležni, oni neće biti u potpunosti zabranjeni, ali njihova upotreba neće biti slobodna kao u civilnom životu.
Povratak obaveznog vojnog roka izazvao je podeljene reakcije u javnosti. Jedan deo građana smatra da je vojni rok važan za razvijanje discipline, odgovornosti i osećaja pripadnosti društvu i državi, te da ovakva obuka može imati pozitivan uticaj na lični razvoj mladih.
S druge strane, ima i onih koji upozoravaju da bi obavezno služenje vojnog roka moglo da predstavlja opterećenje za mlade, naročito zbog prekida školovanja ili radnih obaveza, kao i dodatnog psihološkog pritiska.
Iako se o povratku vojnog roka godinama spekulisalo, najnovije najave i aktivnosti, kako ocenjuju sagovornici, ukazuju da je ova odluka na putu da postane realnost, dok ostaje da se vidi kako će se novi model u praksi odraziti na mlade i društvo u celini.