Zbor građana Novi Pazar: „Ujedinjenje Islamske zajednice ne sme biti predmet političke trgovine”

Zbor građana Novi Pazar saopštio je da podržava proces ujedinjenja Islamske zajednice, ali istovremeno upozorava da taj proces, kako navode, ne bi trebalo koristiti u političke svrhe.

Laki Ley

U saopštenju se navodi da prevazilaženje višedecenijskih podela u verskoj zajednici predstavlja važan korak ka jedinstvu, ali da su, prema njihovoj oceni, pojedine političke stranke pokušale da aktuelni trenutak iskoriste za ostvarivanje sopstvenih interesa.

Posebno se osvrću na pozive SDA, SDP i SPP na zajednički nastup na predstojećim parlamentarnim izborima, ocenjujući da takve inicijative predstavljaju politički manevar.

Jedinstvo naroda i verske zajednice nije isto što i koalicioni sporazum za raspodelu poslaničkih mandata i fotelja“, poručili su.

Zbor građana navodi da bi političke stranke, ukoliko žele da zajednički deluju u interesu građana Sandžaka, trebalo da se usaglase oko minimuma zajedničkih interesa i jasnih političkih principa.

Među zahtevima koje navode su prekid saradnje sa, kako ga nazivaju, režimom Aleksandra Vučića i SNS-a, snažnija zaštita manjinskih i ekonomskih prava, kao i depolitizacija verskih, obrazovnih i kulturnih institucija.

Poseban deo saopštenja posvećen je Državnom univerzitetu u Novom Pazaru, gde Zbor građana zahteva utvrđivanje odgovornosti za, kako navode, nepravilnosti i korupciju, kao i zaštitu autonomije univerziteta i prava profesora i studenata.

Zahtijevamo utvrđivanje pune pravne i moralne odgovornosti svih odgovornih, depolitizaciju visokoškolskog obrazovanja, obnavljanje narušenog akademskog dostojanstva, te bezuslovnu zaštitu integriteta, autonomije i prava profesora i studenata“, navodi se u saopštenju.

Zbor građana Novi Pazar poziva i na veću transparentnost i borbu protiv korupcije, kao i na, kako ističu, odlučniji odnos prema lokalnom urbanističkom i ekonomskom kriminalu.

Na kraju saopštenja građani se pozivaju na oprez prema političkim inicijativama koje se predstavljaju kao deo procesa ujedinjenja, uz poruku da versko pomirenje treba čuvati kao zajedničku vrednost, nezavisno od političkih saveza i izbornih dogovora.

Facebook
Twitter
LinkedIn
X
WhatsApp
Telegram
Email
Print

Prijavite se na listu za vesti

Budite među prvima informisani o događajima u vašem gradu,u regionu