Novinarka i urednica portala Free media Amela Bajrović dobitnica je Godišnje medijske nagrade za najbolji video prilog na temu borbe protiv diskriminacije i promovisanja ravnopravnosti i tolerancije.
Ovu nagradu već devetu godinu dodeljuju Poverenica za zaštitu ravnopravnosti i Misija OEBS-a u Srbiji.
Bajrović je osvojila prvo mesto za dokumentarnu video priču “Kad džube i mantija spoje ljude“, koja govori o prijateljstvu i saradnji dva veroučitelja u Osnovnoj školi “Dositej Obradović“ u Osaonici, selu nadomak Novog Pazara, efendiji Zijadu Ademoviću i protojereju Milanu Kevkiću.
Osim o prijateljstvu oni su ukazali na brojne sličnosti jedne i druge vere, ali i na istu boju mantila koje nose, crnog džubeta i mantije.
Nagrade su dodeljene u tri kategorije, autorima radijskih i TV priloga, onlajn medija i štampanih tekstova na temu borbe protiv diskriminacije i promovisanja ravnopravnosti i tolerancije.
Stručni žiri čine prethodni dobitnici i dobitnice prvih nagrada u sve tri kategorije, i predstavnici Poverenika za zaštitu ravnopravnosti i Odeljenja za medije Misije OEBS-a u Srbiji.
U dodeli su učestvovali Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković, šef Misije OEBS u Srbiji Jan Bratu i ambasador Evropske unije u Srbiji Emanuele Žiofre.
Cilj konkursa je medijsko promovisanje ravnopravnosti, tolerancije, suzbijanja predrasuda i stereotipa prema manjinskim, marginalizovanim i ugroženim grupama, kao i podizanja vidljivosti institucije Poverenika.
Snimanje i montažu dokumentarca “Kad džube i mantija spoje ljude”, koju je Free media emitovao u maju ove godine, radio je Imer Ziljkić, koji možete pogledati ispod:
Žiofre, Ferguson i Bratu: Za poštovanje ljudskih prava i sloboda
Šefovi delegacije EU i Misije OEBS-a u Srbiji, Emanuele Žiofre i Jan Bratu i britanski ambasador Edvard Ferguson danas su u Beogradu, povodom Međunarodnog dana tolerancije, naglasili značaj poštovanja ljudskih prava i sloboda.
Oni su na konferencija Poverenika Srbije za zaštitu ravnopravnosti pod nazivom „Svi treba da znaju šta ravnopravnost znači“ ukazali na neophodnost uvažavanja različitosti kao i sprečevanja svake diskriminacije.
Oni su na konferencija Poverenika Srbije za zaštitu ravnopravnosti pod nazivom “Svi treba da znaju šta ravnopravnost znači” ukazali na neophodnost uvažavanja različitosti kao i sprečevanja svake diskriminacije.
Žofre je kazao da je EU posvećena poštovanja ljudskih prava i toleranciji, te da je Srbija na evropskom putu i da je time prihvatila koncept evropskih vrednosti.
Ocenio je da tolerancija treba da bude aspekt svakodnevnog života i ukazao da je obrazovanje ključ ravnopravnosti u društvu i tolerancije.
Ukazao je u tom kontekstu da mediji imaju veliku odgovornost i moć i da treba da budu “most” između zajednica.
Ferguson je naglasio značaj obrazovanje za osnaživanje žena i devojaka u suprotstvaljanju raznim vrstama zloupotreba, te ocenio da “neravnorpavnost i treba da pripada prošlosti”.
Bratu je kazao da je sprečavanje diskriminmacije i poštovanje ljudskih prava stalni zahtev na kojem mora da se radi.
Naglasio je i značaj izgradnje interkulturalizma i podsetio da u Srbiji postoje 23 saveta nacionalnih manjina, a tu je i jevrjeska zajednica.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković je kazala da poštovanje ljudskih prava ne sme biti samo slovo na papiru, te ukazala na neophodnost rada, i kroz obrazovanje, na stvaranju društva ravnopravnih.
Ministarka prosvete Srbije Slavica Đukić Dejanović je kazala da je tolerancija značaj faktor za miran i harmoničan suživot.
Po njenim rečima, više nego ikada pre je potrebna poštovanje principa tolerancije i uvažavanja ljudskih prava.
Uručene su i medijske nagrade u više kategorija za najbolje medijske tekstove i priloge na temu borbe protiv diskriminacije i promovisanja ravnopravnosti i tolerancije.
Tekst i foto: Free Media