Zaključak istraživanja o stanju socijalne zaštite u Novom Pazaru ukazuje na hitnu potrebu za sveobuhvatnim unapređenjem sistema socijalne zaštite, posebno u pogledu povećanja broja i kapaciteta usluga, standardizacije njihovog kvaliteta, jačanja kadrovskih kapaciteta i izrade strateških dokumenata. Takođe, istraživanje je pokazalo da je neophodno aktivnije uključivanje građana u proces odlučivanja i bolja informisanost o dostupnim uslugama, ističu koordinatori ovog istraživanja.
Ovo istraživanje sprovedeno u Novom Pazaru pružilo je sveobuhvatan uvid u trenutne izazove, nedostatke i potencijale sistema socijalne zaštite na lokalnom nivou.
Kako se navodi od strane koordinatora identifikovane su ključne oblasti koje zahtevaju hitne intervencije i strateške promene kako bi se unapredila dostupnost i kvalitet socijalnih usluga za najugroženije grupe stanovništva, uključujući decu, starije osobe i osobe sa invaliditetom.
Pre svega, istraživanje je , kako se navodi, imalo za cilj da ukaže na nedovoljnu pokrivenost i neadekvatan broj dostupnih usluga u odnosu na potrebe lokalne zajednice.
Ispred ovog projekta kažu da Novi Pazar, grad sa visokom stopom nezaposlenosti i značajnim stepenom siromaštva se suočava sa velikim izazovima u pružanju osnovnih socijalnih usluga.
“Trenutno dostupne usluge, iako neophodne, nisu dovoljne da zadovolje potrebe svih korisnika, što se ogleda u dugim listama čekanja za određene usluge, poput ličnog pratioca deteta i domskog smeštaja za starije osobe”, kažu koordinatori projekta.
Takođe, pluralizam pružalaca usluga, iako omogućava veću fleksibilnost i različite pristupe u pružanju usluga, suočava se, kako kažu ispred ovog projekta, sa problemima u koordinaciji i standardizaciji kvaliteta usluga.
“Nedostatak sistematskog pristupa u licenciranju i monitoringu organizacija civilnog društva, koje su ključni akteri u pružanju socijalnih usluga, dodatno komplikuje situaciju.
Postoji izražen nedostatak kadrovskih kapaciteta u Centru za socijalni rad i drugim relevantnim institucijama, što dovodi do preopterećenja postojećih stručnjaka, negativno utičući na kvalitet i efikasnost usluga koje se pružaju korisnicima”, navodi se u zaključku ovog istraživanja.
Povećanje broja zaposlenih, kontinuirana obuka i profesionalni razvoj postojećih kadrova su od neke od navedenih ključnih važnosti za unapređenje sistema socijalne zaštite.
Iako su postavljeni neki ciljevi u okviru lokalnih strateških planova, nedostatak konkretnih akcija i finansijske podrške ometaju njihovu realizaciju.
“Uvođenje novih usluga, koje su prepoznate kao prioritetne, mora biti praćeno adekvatnim budžetiranjem i jasno definisanim operativnim planovima”, navodi se u zaključku.
Ovo istraživanje istaklo je važnost jačanja svesti i informisanosti građana o dostupnim socijalnim uslugama. Edukacija i aktivno uključivanje građana, posebno ranjivih grupa, u proces planiranja i evaluacije usluga mogu značajno doprineti njihovom poboljšanju i prilagođavanju stvarnim potrebama korisnika.
“Preporuke proistekle iz ovog istraživanja usmerene su ka sveobuhvatnom unapređenju sistema socijalne zaštite u Novom Pazaru, a integrisani pristup, koji uključuje sve relevantne aktere, ključ je za postizanje dugoročnog napretka i poboljšanja kvaliteta života najugroženijih članova zajednice”, zaključuju koordinatori projekta.
Ovaj projekat realizuje Sandžački odbor u saradnji sa udruženjima Svetionik i Reakt.
Projekat se realizuje u okviru projekta“EU Resurs centra za civilno drustvo u Srbiji“ koji sprovodi Beogradska otvorena škola (BOS), a podržava Evropska unija.