Javno komunalno preduzeće „Gradska čistoća“ obustavilo je odnošenje smeća za građane koji ne izmiruju redovno svoje obaveze. Ova mera, koja je stupila na snagu pre sedam dana, već pokazuje prve rezultate, saopštio je direktor preduzeća Faruk Suljević.
Iako nepopularna, prema rečima direktora JKP-a, Suljevića, ova odluka je doneta nakon višegodišnjih neuspešnih pokušaja naplate dugovanja.
„Mi smo se dugo dvoumili da li uopšte da sprovedemo ovu meru, ali nakon brojnih obaveštenja, akcija i raznih programa za reprogram dugova, jedan deo građana se, nažalost, oglušava godinama. Zbog toga smo na širem kolegijumu odlučili da sprovedemo ovu akciju, koja je, moram reći, urodila plodom,“ izjavio je Suljević.
Prema njegovim rečima, veliki broj građana sada dolazi i potpisuje reprogram dugova, dok neki tvrde da nisu bili obavešteni o svojim obavezama ili da računi nisu stizali na vreme.
„Neki tvrde da nisu živeli na toj adresi ili da su stan izdavali podstanarima, ali bez obzira na razloge, mi ćemo svakog građanina saslušati i pokušati da nađemo rešenje. Već je 50% nalepnica koje ste videli na ekranima skinuto, i njima se od danas ponovo odnosi smeće,“ dodao je.
Suljević je istakao da akcija nastavlja u drugim delovima grada, gde se nalepnice lepe onima koji još uvek nisu platili svoje obaveze.
„Nadamo se da će ova mera pomoći ne samo u smanjenju dugova, već i u stvaranju pravičnog sistema gde će svi građani plaćati svoje obaveze, a ne samo pojedini. Nije fer da u komšiluku od 30 kuća, njih par plaća, a par ne,“ izjavio je Suljević.
On je takođe naglasio značaj redovnog plaćanja usluga, s obzirom na to da skoro trista porodica zavisi od preduzeća.
„Naša preduzeća svakodnevno obavljaju usluge i ne možemo dozvoliti da se dugovi gomilaju. Moramo naplatiti svoje usluge kako bismo mogli da kupimo gorivo, održavamo mašine i ispunimo sve obaveze prema zaposlenima,“ rekao je Suljević, dodajući da je prosečna cena odnošenja smeća u Novom Pazaru oko 1000 dinara, te da ta cifra nije nešto što bi moglo opteretiti značajni budžet građana.
Na pitanje o tome gde završava smeće onih koji ne plaćaju, Suljević je odgovorio da su svesni da neki građani smeće bacaju u javne kontejnere ili ga predaju komšijama.
„Neće to trajati dugo. Svi koji nastave da izbegavaju svoje obaveze biće suočeni sa sudskim postupcima, a tada će dugovi biti znatno veći nego što su sada. Sudski troškovi mogu višestruko povećati cifre koje će morati da plate.
Ko ne bude platio, moraće sudski da izmiruje dug, a ti troškovi su mnogo veći od iznosa koji trenutno duguju. Sudski postupci su neminovni za sve one koji se i dalje oglušavaju o obaveze,“ naglasio je Suljević.
Mera obustave odnosa smeća je na snazi već sedam dana, a očekuje se da će se što veći broj građana odazvati i izmiriti svoje obaveze.