Uspeh u pokretanju sopstvenog biznisa često zavisi od prekretnica koje oblikuju put preduzetnika. U pričama Enese Omerović, vlasnice firme Ella, i Šemse Bećković Ćosović, autorke knjige Bonton za djecu, jasno se vidi izazovi, ali i inspirativni trenuci koji su ih vodili ka uspehu.
Njihova iskustva ne samo da pružaju uvid u specifičnosti njihovih industrija, već su dale i važne savete ženama koje žele da započnu svoje preduzetničke priče.
Enisa Omerović, vlasnica firme Ella koja se bavi proizvodnjom hleba, svežeg peciva i kolača, istakla je nekoliko ključnih trenutaka u razvoju svog startapa.
“Kada je reč o hrani, ključni momenti su često povezani s trenucima kada shvatite da ste pronašli pravu recepturu—ne samo za proizvod, već i za poslovanje. Jedan od prvih ključnih trenutaka za mene bio je kada smo konačno dobili proizvod koji je oduševio moje degustatore, u ovom slučaju moju decu, pogotovo mlađeg sina, bez čije saglasnosti ni jedan proizvod ne izlazi na tržište,” naglasila je Omerović.
Njeno poverenje u mišljenje najbližih odvelo ju je do uspeha, dok su sastojci i autentičnost proizvoda omogućili rast i prepoznatljivost na tržištu.
Prekretnica koja je dodatno doprinela uspehu njenog biznisa bila je odluka da sluša povratne informacije kupaca.
“Kada sam proširila ponudu i počela da slušam povratne informacije kupaca, to mi je omogućilo da se razvijam i prilagođavam,” dodaje Omerović.
Međutim, možda najvažniji trenutak bio je izgradnja tima koji deli istu strast prema hrani i kvalitetu.
“To je bio trenutak kada je naš startup zaista postao prava zajednica ljudi koji zajedno kreiraju nešto posebno,” zaključuje ona.
Sa druge strane, Šemsa Bećković Ćosović, autorka knjige Bonton za djecu, svoju preduzetničku priču započela je iz lične potrebe, nakon što nije mogla upisati željeni fakultet.
“Počela sam da radim edukativne kartice islamske tematike za svog sina, a kasnije je to preraslo u posao,” kaže ona.
Njena strast prema radu s decom i praćenje njihovih interesovanja naveli su je da napiše knjigu koja je naišla na oduševljenje među roditeljima i vaspitačima.
Prekretnica koja je doprinela njenom uspehu bila je i sama prisutnost na društvenim mrežama.
“Otvaranje svog poslovnog profila na Instagramu i rad na istom bila je prekretnica,” ističe Bećković Ćosović, naglašavajući koliko je važno biti prisutan u digitalnom svetu kako bi se doprelo do šire publike.
Ove priče pokazuju da uspeh ženskih startapa dolazi iz kombinacije strasti, fleksibilnosti, i spremnosti da se uče iz povratnih informacija. Svaka preduzetnica, poput Enise i Šemse, kreira svoj put, a njihova iskustva su tu da pruže dragocen uvid ženama koje žele da započnu sopstveni biznis.
Na kraju, njihov savet za sve one koje razmišljaju o pokretanju startapa je jasan – budite hrabre, osluškujte tržište, i ne bojte se rizika, jer svaki izazov može postati ključna prekretnica ka uspehu.
Ovaj tekst deo je projekta “Žene koje pokreću Novi Pazar”, koji sufinansria Ministrastvo informisanja i telekomunikacije.