Raspodela 41 milion dinara iz budžeta Grada Novog Pazara za medije, od kojih je čak 30,8 miliona dodeljeno RTV-u Novi Pazar, izazvala je oštre reakcije predstavnika nevladinog sektora koji poručuju da ovakva odluka ostavlja građane u informativnom mraku.
Predstavnici nevladinih organizacija Urban In i Forum 10 ocenjuju da konkurs za sufinansiranje medijskih sadržaja u Novom Pazaru ne doprinosi pluralizmu, već dodatno učvršćuje dominaciju jednog medija koji, prema njihovim rečima, ne funkcioniše u javnom interesu.
Od 41 milion dinara, skoro 75 odsto sredstava pripalo je RTV-u Novi Pazar, dok su 22 preostala projekta podelila svega 10,2 miliona.
„Koliko je najveći deo novca i pažnje i resursa usmeren samo na jedan medij, to će ostaviti dobar deo građana u mraku“, izjavio je Sead Biherović iz organizacije Urban In,
Binerović je istakao da RTV Novi Pazar ne funkcioniše kao profesionalan medij, već kao „propagandna mašinerija vlasti iz Beograda i naročito lokalne vlasti“.
„Nije fer da jedna propagandna mašina, propaganda jedne ili dve ili tri partije na vlasti, dobija preko 70 odsto sredstava. A da mladi ljudi koji se trude da profesionalno rade svoj posao, koji zakonski informišu građane i građanke Novog Pazara, dobijaju – simbolično. To nije ravnoteža, to je poniženje“, dodaje Biherović.
Teo Taraniš iz Foruma 10 ističe da se medijska slika u gradu godinama ne menja jer se većina novca usmerava na jedan kanal, dok se manji, ali uticajni lokalni mediji, potiskuju.
„Ono što je ključni utisak nakon što su ovi preliminarni rezultati objavljeni jeste da se stanje neće promeniti značajno u odnosu na sve prethodne godine otkad je uvedeno konkursno finansiranje. Imamo jedan dominantan medij koji odnosi najveći deo sredstava, a ne ostvaruje proporcionalan uticaj u javnosti“, rekao je Taraniš.
Biberović dodaje da se krši i sama suština konkursa.
„Po Pravilniku se finansira programski sadržaj, ne medij. A koliko ja znam, neka me demantuju, oni tim novcem finansiraju plate i troškove. Privatna televizija se finansira iz javnog novca – para građana.“
Obojica sagovornika upozoravaju i na pojavu nepoznatih organizacija koje se pojavljuju kao korisnici sredstava.
„S druge strane, pojavljuju se neki ‘nazovi mediji’, za koje niko nikada nije čuo. Oni nemaju nikakve veze sa informisanjem, a opet se nalaze na listi dobitnika“, rekao je Biherović.
„Jasno je da postoji potreba za drugačijim modelom informisanja. Ovaj sadašnji ne zadovoljava potrebe građana. Dok jedan medij odnosi većinu sredstava, manji mediji uspevaju da se izbore za vidljivost i poverenje publike, ali bez pravedne podrške, njihov opstanak ostaje neizvestan“, zaključuje Taraniš.
Zaključak koji se nameće iz izjava predstavnika nevladinog sektora jeste da ovakva raspodela sredstava ne doprinosi razvoju slobodnog i profesionalnog informisanja u Novom Pazaru.
Umesto da podstakne raznovrsnost i podrži medije koji svojim radom doprinose javnom interesu, konkurs, kako ocenjuju, jača položaj jednog medija koji ne odgovara potrebama svih građana. U takvom ambijentu, pluralizam ostaje deklarativan, a informisanost građana ozbiljno dovedena u pitanje.