Interesantna diskusija povela se na radionici “Društvene mreže i novinarstvo”, koji je organizovao portal A1. Događaju su prisustvovali novinari iz Novog Pazara a eksperti iz oblasti multimedijalnog novinarstva i društvenih medija su predstavili nove načine pomoću kojih se tradicionalno novinarstvo prilagođava modernom dobu.
Višegodišnje iskustvo koje novinari u Novom Pazaru imaju obogatili su kako kažu kroz ovu radionicu.
“Za profesionalnog novinara mislim da više ovde nema mesta, novinari- građani, bez poštovanja kodeksa i bez poznavanja morala, se bave ovim poslom”, rekao je novinar RTV-a, Aleksandar Nićiforović.
“Današnja radionica je bila jako korisna, i imali smo dosta korisnih saveta i informacija kako da na najbolji način plasiramo medijske sadržaje na internetu”, istakao je novinar Free Medie, Armin Šaljić.
Stručnjaci kažu da se mediji moraju prilagođavati novim oblicima informisanna ali da je jako bitno izabrati pravi način.
“Današnji mediji odnosno novinari i novinarke iako još imam fokus na lokalne medije, mislim da se vrlo dobro snalaze na društvenim mrežama i da su jako često više povezaniji sa svojom zajednicom koja ih prati na društvenim mrežama , to je u stvari i cela poenta priče.
Društvene mreže možemo da koristimo kao alat za promociju da druge strane i za povezivanje zajednice. Upravo to je bila tema radionice da pricamo kako novinari i novinarke i lokalni mediji koriste društvene mreže, kako mogu da koriste i kako možda ne bi trebalo da koriste.
Bila je odlična razmena mišljenja i oko korisćenja vestačke inteligencije i oko etičnosti i to su stvari o kojima treba svaki novinar da razmišlja”, dodala je Vladimira Dorčova-Valtner, osnivač portala Storyteller, novinarka i predavač radionice ‘Društvene mreže i novinarstvo’.
Zaključak radionice je da se o medijima i novinarstvu uči do kraja života, a projekat “Formula za viralne pobede” podržalo je Ministartvo informiranosti i telekomunikacije.