Novi Pazar, grad bogat kulturnim nasleđem i jedinstvenim običajima, nosi u sebi duh tradicije koji odoleva vremenu. Ipak, postavlja se pitanje koliko su mladi danas upoznati sa ovom bogatom baštinom i na koji način učestvuju u njenom očuvanju.
Dok jedni ponosno neguju nasleđene vrednosti, drugi, čini se, sve više prepuštaju te vrednosti zaboravu, pod uticajem modernog života. Da li je tradicija koja nas čini posebnim i dalje prisutna među mladima, ili je postala samo deo prošlosti?
Emina Zahović, dvadesetogodišnja studentkinja rehabilitacije, smatra da očuvanje tradicije nije samo obaveza, već i prirodan izraz ljubavi prema svom rodnom mestu.
„Novi Pazar je grad koji ima dušu – od hrane, muzike, pa do običaja koji nas izdvajaju. Mislim da je važno da ti delovi našeg identiteta ne nestanu, pogotovo sada kada je sve modernizovano i ubrzano,“ objašnjava Emina.
Ona ističe kako kroz običaje u porodici, kao što su kuvanje tradicionalnih jela i razgovori sa starijima o tome kako su njihovi roditelji i preci živeli, doprinosi očuvanju ove baštine.
„Setim se često priča o starim svadbama, Bajramima, okupljanjima u komšiluku – to su stvari koje ne smeju da nestanu,“ dodaje Emina.
Sličnog mišljenja je i dvadesetčetvorogodišnja Nizama Bronja, koja veruje da mladi još uvek pokazuju poštovanje prema tradiciji, ali na svoj način.
„Svuda oko nas, u svakodnevici, ali i za vreme naših praznika, odražavaju se običaji kao što su gostoprimstvo, poštovanje starijih i spremanje tradicionalnih jela,“ kaže Nizama.
„Nekada su ti običaji bili samo deo života, dok danas, iako prisutni, traže novu interpretaciju kako bi ih mladi mogli živeti na svoj način.“
Međutim, iako su mnogi mladi svesni vrednosti tradicije, moderna kultura i ubrzan način života često donose izazove.
Emina napominje da se današnji trendovi sa društvenih mreža i sveprisutna globalizacija ponekad udaljavaju od onog što čini osnovu lokalne kulture.
„Mladi često prate trendove s društvenih mreža i time se udaljavaju od tradicije, ali to ne mora nužno biti loše. Važno je samo da ne zaboravimo ono što nas izdvaja,“ smatra Emina, dodajući da bi uz malo kreativnosti i uz pristup koji je blizak mladima, tradicija mogla postati još zanimljivija.
„Ako spojimo staro i novo na interesantan način, omladina bi bila više uključena,“ objašnjava ona.
Kadir Trubljanin, dvadeset-trogodišnji student građevine, takođe smatra da je važno očuvati tradiciju, ali u skladu sa savremenim vremenima.
„Naša tradicija nosi bogatstvo običaja, vrednosti i normi koje su se prenosile s kolena na koleno. Iako danas nije dovoljno cenjena, verujem da je neophodno sačuvati je, kako zbog sećanja na prošlost, tako i kao način da naš identitet prenesemo budućim generacijama,“ kaže Kadir, ističući da se kroz proslave Bajrama, okupljanja i tradicionalnu hranu, kao što su baklava i pitice, očuvanje tradicije i dalje nastavlja u njegovoj porodici.
Porodica ima ključnu ulogu u prenošenju običaja na mlađe generacije. Šehović Gilera, dvadesetšestogodišnji diplomirani kriminolog, veruje da je povezivanje mladih sa starijim generacijama kroz razgovore i zajedničke aktivnosti od najveće važnosti.
„Ako se mladi povežu sa svojim nanama i dedama, prenosiće se znanja i običaji koji su zlata vredna,“ ističe Gilera,dodajući da je važno održati i negovati verske običaje, kao i druge tradicije poput spremanja specijaliteta u porodici, što doprinosi očuvanju lokalne kulture.
„Običaji i verovanja su temelj naše zajednice, oni nas povezuju i čine da se osećamo kao deo nečega većeg,“ smatra Šehović.
Mladi Novog Pazara pokazuju da su svesni važnosti tradicije, ali i potrebi da je prilagode savremenom vremenu.
Tradicija, kako mladi ističu, nije nešto što treba da bude zastarelo, već može biti modernizovano, zanimljivo i relevantno za nove generacije. Spajanjem starih vrednosti sa novim pristupima, mladi mogu očuvati kulturno nasleđe svog kraja, bez da se povuku u prošlost.
Kroz porodicu, umetnost, hranu i svakodnevne običaje, Novi Pazar i dalje ima priliku da sačuva i neguje svoje bogato kulturno nasleđe, kao i da ga prenese na buduće generacije.