Ekipa portala A1 posetila je azijski deo Istanbula kako bi istražila kako žive studenti iz Novog Pazara i drugih sandžačkih gradova. Jedna od njih je Hena Bošnjak, studentkinja kompjuterskog inženjeringa, koja je za naš portal podelila svoja iskustva i izazove sa kojima se susrela tokom studiranja u ovom dinamičnom i istorijski bogatom gradu.
Na pitanje zašto je odabrala baš Istanbul za nastavak obrazovanja i koliko je odluka o odlasku bila teška, Hena ističe da je izbor bio vođen ličnim razlozima i željom za osamostaljivanjem.
„Istanbul je verovatno najlepši grad na svetu, ali odluka da odem nije bila laka. U mom slučaju, situacija je specifična jer su moje dve starije sestre već bile ovde na studijama. Posmatrala sam kako su se osamostalile i stajale na svoje noge, što smatram izuzetno važnim za mlade ljude. Upravo zbog toga odlučila sam da i sama dođem. Početak je bio izazovan, ali sada sam srećna što sam napravila taj korak”, kaže studentkinja, Hena Bošnjak.
Hena poručuje mladima da razmisle o sličnom koraku, naglašavajući koliko je važno odvojiti se od porodice kako bi se izgradila sopstvena nezavisnost.
„Iskreno, preporučujem svakome da ode, ne samo ovde, već bilo gde. Mislim da je važno da se odvojimo od porodice, koliko god to teško bilo. Osamostaljivanje je ključno za lični razvoj i svakako nešto što bih svima preporučila,“ kaže Hena.
Međutim, život daleko od kuće ima i svoje izazove, posebno kada je reč o prilagođavanju novom okruženju i načinu života. Hena se prisetila svojih početaka i trenutaka kada je nedostatak porodice bio posebno težak.
„Naravno, postoje situacije koje nisu idealne. Kada sam došla ovde, bilo mi je veoma teško jer se nikada ranije nisam odvajala od roditelja. Kao i većina nas iz Pazara, prvi koraci su izazovni. Već tri meseca nisam videla porodicu, što je za mene jako teško. Moj život ovde ni malo ne liči na život u Pazaru. Tamo imam mnogo prijatelja, često izlazim i družim se, dok sam ovde fokusirana isključivo na fakultet. Ipak, svaki put jedva čekam priliku da odem kući, makar na nekoliko dana, da se opustim, uživam u hrani koju volim i provedem vreme sa porodicom i prijateljima,“ priča Hena.
Pored izazova, Hena ističe da je zadovoljna svojim studijama i smatra da je ljubav prema onome što radimo ključ svakog uspeha.
„Studiram kompjuterski inženjering i jako sam srećna što sam izabrala baš taj smer. Poručujem svim studentima koji se odluče na ovakav korak da je najvažnije da vole ono što studiraju. To je osnova svakog uspeha, jer samo tako možemo istrajati i savladati prepreke.“
Ipak, nostalgija za rodnim gradom uvek je prisutna, a jedna od stvari koje najviše nedostaju jeste – hrana. Na pitanje gde je hrana lepša, Hena se nasmejala i odmah dala jasan odgovor.
„Najlepša hrana na svetu je u Novom Pazaru! Posebno u poređenju sa Turskom, jer njihova hrana meni nikako ne leži,“ kaže kroz osmeh.
Prema podacima, više od tri miliona ljudi sa Balkana živi u Turskoj, od čega čak dva miliona govori neki od balkanskih jezika. Studenti poput Hene dokazuju da odlazak u inostranstvo nije samo izazov, već i prilika za lični i profesionalni razvoj, uz lekcije o snalaženju, odgovornosti i značaju povratka svojim korenima.