Na današnji dan pre 22 godine, 12. marta 2003. godine, u atentatu ispred zgrade Vlade Srbije ubijen je tadašnji premijer Zoran Đinđić. Bio je jedan od ključnih aktera demokratskih promena u Srbiji i predvodnik reformi nakon pada režima Slobodana Miloševića.
Đinđić, dugogodišnji lider Demokratske stranke i jedan od osnivača Demokratske opozicije Srbije (DOS), pogođen je hicem u grudi u 12.25 časova, dok je ulazio u zgradu Vlade u Nemanjinoj ulici. Njegov telohranitelj Milan Veruović tom prilikom je teško ranjen.
Ubrzo nakon atentata, u Srbiji je proglašeno vanredno stanje i pokrenuta akcija „Sablja“, usmerena na obračun sa organizovanim kriminalom. Tokom ove operacije uhapšeni su i kasnije osuđeni pripadnici kriminalne grupe „Zemunski klan“, kao i pojedini članovi tadašnje Jedinice za specijalne operacije (JSO), koji su učestvovali u organizaciji i izvršenju atentata.
Prema presudi, Milorad Ulemek Legija, bivši komandant JSO, naredio je Zvezdanu Jovanoviću da izvrši ubistvo. Obojica su osuđeni na 40 godina zatvora.
Zoran Đinđić rođen je 1. avgusta 1952. godine u Bosanskom Šamcu. Filozofiju je studirao u Beogradu, a doktorirao u Nemačkoj pod mentorstvom Jirgena Habermasa. U politički život ušao je 1989. godine, učestvujući u obnavljanju Demokratske stranke, čiji je lider postao 1994. godine.
Tokom devedesetih bio je jedan od najistaknutijih opozicionih lidera i ključna figura u borbi protiv režima Slobodana Miloševića. Nakon izbora 2000. godine i petooktobarskih promena, postao je prvi demokratski izabrani premijer Srbije 25. januara 2001. godine.
Đinđić je snažno zagovarao evropske integracije i ekonomske reforme, što je donosilo i brojne izazove. Njegova politika bila je usmerena na modernizaciju, demokratizaciju Srbije i borbu protiv kriminala.