Zbog blokade deponije Golo brdo, Novi Pazar se suočava sa ozbiljnom krizom: ulice su zatrpane smećem, deponija i dalje gori, a komunikacija između meštana okolnih sela i gradskih vlasti gotovo da ne postoji.
Dok iz Javnog komunalnog preduzeća „Gradska čistoća“ upozoravaju na opasnosti po zdravlje i javnu higijenu, ekološki aktivisti i meštani optužuju institucije za decenijsku nebrigu i odbijaju da popuste.
Iz JKP „Gradska čistoća“ poručuju da je blokada deponije izazvala potpuni kolaps sistema odvoza otpada, što dodatno ugrožava zdravlje stanovništva i stvara rizik od ozbiljnog zagađenja.
“Čak i jedan dan bez odvoza smeća predstavlja rizik. A mi smo već u višednevnom zastoju. Visoke temperature dodatno pogoršavaju stanje. Blokada nije rešenje, već dodatni problem“, navodi se u saopštenju ovog preduzeća.
Dodaju da je „trajna alternativa u pripremi“ i da se ulažu napori kako bi se problem sanirao, ali istovremeno apeluju na ekološke organizacije da osude blokadu kao neodgovornu meru.
Ekološka organizacija „Za zdrav Novi Pazar“ odbacila je ovakav način obraćanja, poručivši da gradske vlasti moraju da preuzmu odgovornost.
“Takve izjave niko ne čuje rado. Ali mi je drago što su konačno svesni šta može da se desi. Neka se snađu i reše problem dok ne izgrade novu deponiju. Nemoj da nas upozoravaju, to deluje kao pretnja. To je krajnje neozbiljan način komunikacije sa građanima“, poručio je Haris Ibrahimović iz ovog pokreta.
On naglašava da građani neće ovu situaciju tumačiti kao udar meštana na grad, već kao nesposobnost onih koji treba da donose odluke.
“Ako koga treba da krivimo, to su oni koji su prihvatili odgovornost da reše ovaj problem. A oni se još nisu pojavili ovde“, dodaje Ibrahimović.
Direktor JKP „Čistoća“, Faruk Suljević, ističe da je požar na deponiji izbio još u nedelju uveče, i da su gradske službe brzo reagovale, ali da je blokada otežala gašenje i obustavila dalji odvoz smeća.
“Odmah su naše mašine bile na terenu, ali je blokada sve zakomplikovala. Ne možemo da izvozimo smeće, a ni da pristupimo deponiji kako treba. Meštani su postavili vozila i ne dozvoljavaju ulaz, osim za gorivo i neophodne mašine“,kaže Suljević.
Na optužbe da niko iz Grada nije posetio meštane, Suljević odgovara da su pokušavali više puta da uspostave dijalog.
“Gradonačelnik je više puta pozvao meštane na razgovor. Predloženo je da se formira tim sastavljen od predstavnika sela. Ipak, oni nisu pokazali spremnost za pregovore. Mi nećemo ulaziti na silu, ali spremni smo za dijalog“, ističe on.
Izet Hamidović, jedan od meštana koji učestvuju u blokadi, poručuje da meštani više ne veruju obećanjima.
“Kad su izbori, svi dolaze. Obećavali su savremenu deponiju, pa ništa. Sad nećemo da se pomerimo dok se deponija ne zatvori. I pre zatvaranja, mora da se ugasi. Neka dođu bez maske do Kruševačkog mosta, pa će osetiti šta mi dišemo. Ovo je pitanje zdravlja za sve nas, ne samo za nas u selima“, rekao je on.
Dodaje da ne žele podele među građanima.
“Neka se zna, ovo nije borba sela protiv grada. Ovo je borba svih nas za čist vazduh i zdravlje. Niko ovde ne traži previše, samo da se prekine decenijska nepravda“, naglašava Hamidović.
JKP „Čistoća“ deo otpada trenutno prevozi u Rašku, ali je to, prema njihovim rečima, kap u moru.
“Raška može da prihvati samo 2 do 3 naša kamiona dnevno. A nama dnevno treba oko 27 tura. Trudimo se da odvozimo iz bolnice, domova zdravlja i kritičnih tačaka, ali to nije ni blizu dovoljno“, navodi Suljević.
Dodaje da se privremeno skladištenje pokušava i u samom Novom Pazaru, ali su kapaciteti brzo popunjeni.
“Zatvaranje deponije nije samo prestanak odvoza otpada. Potrebna je sistemska sanacija, tehnički zahtevi, finansiranje i stručni timovi. Bez toga, Golo brdo će i dalje zagađivati okolinu narednih 30 godina“, upozorava direktor.
Ekološki aktivista Enes Hrapović istakao je da meštani imaju punu podršku njihove organizacije.
“Mi smo uz meštane. Ova borba nije samo lokalna. Ovo je borba protiv nepravde i lošeg upravljanja. Pružaćemo im podršku koliko god budemo mogli“, rekao je on.
Ako se situacija uskoro ne reši, Novi Pazar bi mogao da se suoči sa potpunim kolapsom sistema javne higijene.
“Imamo više od 100.000 stanovnika, plus dijasporu koja je ovih dana veoma prisutna. Ako se ništa ne promeni, možemo očekivati ekološku katastrofu,“ upozorio je Suljević.
Građani su već primetili da se smeće gomila po ulicama, a kako dani prolaze, sve je teže izbeći neprijatne mirise, glodare i rizik od zaraza. Ukoliko uskoro ne dođe do ozbiljnog dijaloga i konkretnih koraka, posledice bi mogle biti dugoročne i ozbiljne, kako za zdravlje ljudi, tako i za životnu sredinu.
Pogledajte video sa izjavama učesnika, snimcima sa terena i stanjem u Novom Pazaru: