Istraživanje Crte: Izborna kampanja u lošijim uslovima nego ona iz 2020. godine

Istraživanje Crte: Izborna kampanja u lošijim uslovima nego ona iz 2020. godine

Institucije koje su nadležne za sprovođenje zakona tokom izbora nisu dovoljno doprinele i imamo izbornu kampanju koja je u lošijim u uslovima nego ona iz 2020. koju smo ocenili kao najlošiju, zaključci su istraživanja Crte.

„Kupovina glasova i pritisak na birače, na to se nije uticalo niti se smanjilo. CRTA je notirala da se u programu televizija sa nacionalnom frekvencijom smanjio udeo sa 86 na 64 odsto zastupljenosti vladajućih stranaka u programu, ali termini i dalje idu u korist vladajućim strankama. Ono što je obeležilo ovu kampanju je ono što se desilo 2016. a to je falsifikovanje potpisa za izbore. Tu je krivica ministarstva državne uprave jer oni kontrolišu spiskove. Ponovio bi građanima da glasaju i da iskoriste svoje pravo i da mogu da gladaju iako nisu dobili glasačke listiće“, rekao je programski direktor Crte Raša Nedeljkov.

Najviše medijskog prostora na televizijama sa nacionalnom frekvencijom dobio je aktuelni predsednik Srbije.

„Čitavu kampanju su obeležili i pritisci na birače, što je krenulo i pre raspisivanja izbora. To su uglavnom zaposleni u javnom sektoru, socijalno ugrožene i manjinske grupe. Zabeležili smo iz više izvora i navoda da je došlo do zloupotreba informacija o građanima, odnosno primere da su pripadnici ugroženih grupa bili ciljano targetirani“, rekla je Tamara Branković iz Crte.

Zaključak je da je RIK radio po zakonima i da ima unapređenja u radu, između ostalog naveli su ažurno i pravovremeno obaveštavanje građana. Iz Crte navode da su podneli 14 prijava Agenciji za borbu protiv korupcije, kao i da je agencija pravovremeno odgovarala na to.

Doneto je šest odluka gde je zaključeno da je zloupotrebljen novac za finasiranje kampanje i u svih šest slučajeva u pitanju je bila srpska napredna stranka. REM-u je podneto 11 prijava, ali do sada nisu reagovali ni na jednu.

Izvor, foto: N1

CATEGORIES
Share This