Vlasnici objekata u blizini industrijske zone u Novom Pazaru izrazili su zabrinutost zbog smeća koje se svakodnevno dovozi na parcelu u ovom delu grada. Plaše se pojave pacova, zaraza i neprijatnih mirisa, te se pitaju – da li industrijska zona postaje nova deponija?
Direktor Javnog komunalnog preduzeća “Čistoća”, Faruk Suljević, odbacuje takve tvrdnje i ističe da se prostor koristi isključivo za pretovar otpada.
“Mi imamo našu parcelu koju koriste javnokomunalna preduzeća, a koristi se isključivo kao mesto za privremeni pretovar smeća iz manjih kamiona u velike. Tu se iskipa dnevna količina otpada, koja se potom bagerima prebacuje u velike kamione kapaciteta 70 do 90 kubika i odmah odvozi na susedne deponije. Nikakvo deponovanje se ne vrši u industrijskoj zoni, ni slučajno”, kaže za portal A1, Suljević.
Dodaje da JKP “Čistoća” raspolaže isključivo manjim kamionima kapaciteta od 15 do 20 kubika, zbog čega je ovakva vrsta pretovara nužna za efikasniji transport.
Na pitanje šta je učinjeno da se zaštiti životna sredina i zdravlje ljudi u okolini industrijske zone, Suljević ističe da otpad ne ostaje na toj lokaciji i da se brzo uklanja.
“Nadam se da će ova situacija vrlo kratko trajati. Imamo zakazane sastanke naredne nedelje u Ministarstvu zaštite životne sredine, kao i kod predsednika Vlade Srbije. Očekujemo konačno rešenje za sanaciju deponije Golo Brdo i formiranje novog centra za upravljanje otpadom”, kaže on.
Suljević podseća da Novi Pazar, za razliku od mnogih gradova u okruženju, ne sme ostati bez sopstvene deponije.
“ Grad je prevelik da bi smeće isporučivao na tuđe deponije. To je preskupo i u nekim trenucima čak i nemoguće. Moramo formirati svoj centar kojim ćemo upravljati, uvesti mehaničku i hemijsku reciklažu, kompostiranje i drastično smanjiti količinu otpada koji se deponuje. Cilj je da se deponuje samo inertni materijal, bez emisije gasa i opasnosti”, ističe direktor “Čistoće”.
Na pitanje gde bi mogla da bude nova lokacija za deponiju, Suljević odgovara da postoji više predloga i da su već predstavljeni Ministarstvu zaštite životne sredine.
“Čekamo konkretan odgovor. Golo Brdo je trenutno privremeno zatvoreno, ali podsećam da se deponija ne zatvara spuštanjem rampe. Taj proces zahteva sanaciju i rekultivaciju. I to mora da bude deo rešenja, zaključuje Suljević.
Građani i vlasnici objekata u blizini industrijske zone sada iščekuju da se ovaj privremeni pretovar ubrzo premesti i da se pronađe dugoročno rešenje za upravljanje otpadom u Novom Pazaru.