Bošnjačko nacionalno vijeće (BNV) uputilo je resornom ministarstvu zahtev za hitno uvođenje prinudne uprave na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru, ukazujući na, kako navode, „korake u suprotnosti s interesima zajednice“ i potpuno ignorisanje bošnjačke kulture u programima i dešavanjima na Univerzitetu.
Bošnjačko nacionalno vijeće, kao najveće predstavničko telo Bošnjaka u Republici Srbiji, u saopštenju je istaklo da je Državni univerzitet u Novom Pazaru u poslednje vreme preduzeo niz koraka koji su, prema njihovim rečima, „u potpunoj suprotnosti s interesima zajednice u kojoj se nalazi“.
Kao jedan od ključnih primera, navode dogovor sa Univerzitetom u Tuzli o pokretanju zajedničkog studijskog programa „bosanski jezik i bošnjačka književnost,“ koji je, kako kažu, uprava Univerziteta devalvirala prilikom razgovora u resornom ministarstvu u Beogradu.
“Očigledno je da na ovaj skup nisu pozvani istraživači iz Sarajeva, Tuzle, Zenice, Mostara i Bihaća, iako se organizatori hvale kako su tu i predstavnici Bosne i Hercegovine. Predstavnici – da, ali čega i koga?”, navodi se u saopštenju.
BNV posebno ističe da se na Univerzitetu stvara pritisak da studijski program „Srpska književnost i jezik“ funkcioniše bez sadržaja iz oblasti bošnjačke književnosti i kulture. Kao kulminaciju ovih dešavanja, u saopštenju navode naučnu konferenciju „Srpski jezik i srpska književnost od srednjeg veka do danas,“ održanu 2-3. novembra 2024. godine.
„Na ovom skupu nema ničega što odgovara potrebi Sandžaka ili potrebi Bošnjaka,“ navodi BNV, uz dodatak da je sve u programu ove konferencije posvećeno „propagiranju jednonacionalnog koncepta jezika i književnosti.“
U saopštenju dalje ističu da prisustvo nekoliko bošnjačkih pisaca na konferenciji samo „zamagljuje stvarnu sliku“, budući da su to autori koji su, kako navode, predstavljeni kao deo srpske književnosti.
BNV smatra da je Državni univerzitet trebalo da organizuje skup koji bi obuhvatio i srpsku i bošnjačku književnost, odnosno oba jezika, kako bi se omogućila istinska naučna diskusija.
BNV je takođe izrazilo zabrinutost zbog loših međuljudskih odnosa na Univerzitetu, „odlaska domaćeg kadra“ i opstrukcije napredovanja iako su „relevantne komisije dale pozitivne ocene„.
Na osnovu svih ovih navoda, Bošnjačko nacionalno vijeće apeluje na resorno ministarstvo da uvede prinudnu upravu, naglašavajući da bi to bio korak ka očuvanju visokih standarda obrazovanja i interesa lokalne zajednice.