Policija je jutros, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, ušla u prostorije Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA), Građanskih inicijativa, Centra za praktičnu politiku i Trag fondacije, u okviru predistražnog postupka o zloupotrebama sredstava USAID-a.
Kako je saopštio glavni javni tužilac Nenad Stefanović, Posebno odeljenje za borbu protiv korupcije formiralo je predmet i obratilo se Ministarstvu pravde SAD radi dostavljanja informacija i dokaza u vezi sa sumnjama na moguće pranje novca i nenamensko trošenje sredstava američkih poreskih obveznika u Srbiji.
„U izjavama američkih zvaničnika pomenute su nevladine organizacije i ugovarači SAD koji su dobijali projekte u Srbiji. Među onima koji su izneli sumnje u rad USAID-a su predsednik SAD Donald Tramp, državni sekretar Marko Rubio, portparol Bele kuće Karolina Levit, kao i direktor FBI Keš Patel“, rekao je Stefanović.
Tužilaštvo je, kako je naveo, pokrenulo predistražni postupak u pravcu utvrđivanja postojanja elemenata krivičnih dela zloupotrebe položaja odgovornog lica i pranja novca protiv, za sada, nepoznatih lica.
Prema njegovim rečima, analizom finansijskih tokova uočena je koncentracija sredstava na računima nekoliko nevladinih organizacija i konsultantskih firmi, uz netransparentan proces dodele sredstava i odsustvo celovitih finansijskih izveštaja, što je bio osnov za sumnju u zakonitost trošenja sredstava USAID-a.
Policiji je naloženo da izuzme svu dokumentaciju u vezi sa donacijama USAID-a, obavi razgovore sa odgovornim licima pomenutih organizacija, te prikupi dodatne dokaze o načinu trošenja sredstava. Takođe, tužilaštvo je uputilo zahteve Narodnoj banci Srbije i Upravi za sprečavanje pranja novca radi provere finansijskih transakcija ovih organizacija.
Stefanović je istakao da se od Ministarstva pravde SAD traži pomoć u pribavljanju dokaza, dostavljanju finansijskih i poslovnih podataka, kao i identifikaciji eventualne nezakonite dobiti.
„Zbog ozbiljnosti optužbi, neophodno je temeljno ispitati sve tokove novca i utvrditi da li postoje osnovi sumnje za krivično gonjenje“, naglasio je tužilac.
Iz nevladinih organizacija čije su prostorije policija posetile, oglasili su se saopštenjima, navodeći da sarađuju sa nadležnim organima, ali i izražavajući zabrinutost zbog načina na koji je postupak pokrenut.
Izvor: Euronews