Žene u Novom Pazaru imaju sve dostupne uslove za preventivne preglede raka grlića materice i dojke, ali uprkos tome, mnoge od njih se ne odazivaju na ove preglede, zaključeno je na tribini organizovanoj povodom meseca prevencije raka dojke. Ova tribina je održana u saradnji sa A1, podkastom Mahala i fondacijom Šačić, a cilj je bio podizanje svesti o značaju preventivnih pregleda i skrininga.
„Večeras smo ovde na poziv televizije A1 i podkasta Mahala organizovali tribinu prevencije karcinoma grlića materice i dojke. Znate da je oktobar mesec prevencije raka dojke. Poseta je bila dobra, žene su pokazale interesovanje za temu i aktivno učestvovale u diskusiji. Pokušali smo kroz razgovor da podignemo svest o važnosti preventivnih pregleda,“ izjavila je dr Maida Iković, specijalista socijalne medicine i portparolka Zavoda za javno zdravlje (ZZJZ) Novi Pazar.
Prema rečima stručnjaka, iako preventivni pregledi postoje i sprovode se prema standardima, broj žena koje se odazivaju na ove preglede daleko je manji nego što bi trebalo da bude.
„Preventivne preglede radimo prema određenim standardima, a najčešće su obuhvaćene žene između 45 i 60 godina. Dom zdravlja u saradnji sa ZZJZ pravi spisak i poziva između hiljadu i hiljadu dvesta žena da se jave svom izabranom ginekologu, koji ih dalje upućuje na detaljnije preglede,“ objasnio je prim. mr sci. med. dr Sefadil Spahić, direktor ZZJZ Novi Pazar.
On je takođe naglasio da Novi Pazar zaostaje u odnosu na druge gradove u Srbiji kada je reč o odazivanju na preventivne preglede.
Ginekolog i akušer dr Mirza Šaćir istakao je značaj samopregleda i redovnih kontrola, naglašavajući da su svi pregledi i skriningi dostupni, ali da žene to ne koriste dovoljno.
„Sve je dostupno našim sugrađankama, ali one to zaista slabo koriste. Zbog toga su ove tribine značajne – da naše sugrađanke shvate da se samopregledom i redovnim pregledima promene mogu otkriti na vreme i bolest sprečiti,“ rekao je dr Šaćir.
Ginekolozi upozoravaju da su rak grlića materice i rak dojke dve najzloćudnije bolesti među ženama, ali da se pravovremenim pregledima i skriningom mogu otkriti u ranoj fazi i uspešno lečiti.
„Rak dojke može nastati zbog rizičnih predispozicija, a evolucija bolesti traje godinama pre nego što tumor dostigne veličinu od 1 cm. Za karcinom grlića materice, promena obično traje i do 10 godina pre nego što bolest nastane. Dakle, svaka naša sugrađanka može na vreme prepoznati promene i reagovati,“ objasnila je mr sci. med. dr Mirsada Ličina, specijalista ginekologije i akušerstva, načelnica Službe za primarnu zdravstvenu zaštitu žena.
Zaključna poruka sa tribine bila je jasna – žene treba da se odazivaju na preventivne preglede i misle na svoje zdravlje, što je jedinstven apel svih stručnjaka uključenih u ovaj događaj.
Ovi tribinu organizovala su portal A1, Mahala podkast i Fondacija Šačić.