Uz osmeh i igre, a u znaku solidarnosti, obeležen je Međunarodni dan humanosti u Novom Pazaru. Manifestacija je održana kroz tradicionalni humanitarni bazar, koji već desetu godinu zaredom organizuje udruženje Svetionik.
Humanitarni bazar svake godine okuplja veliki broj posetilaca, a najbrojniji su najmlađi. Ovog puta poseban akcenat stavljen je i na roditelje, pa je uvedena novina – humanitarni kafić, gde posetioci sami određuju cenu kafe, a sav prihod namenjen je humanitarnim svrhama.
Volonter Mehmed Muratović, koji se našao u ulozi šankera, istakao je da je upravo kafić osveženje na ovogodišnjem bazaru: „Za mene humanost predstavlja sreću, ljubav, pozitivu, međuljudske odnose i pomaganje drugima.“
Za najmlađe, radost je donela Hankija Omerović, zadužena za oslikavanje lica dece. Ona naglašava da je humanitarni bazar prilika da se pomogne onima kojima je pomoć najpotrebnija: „Čak i kada nemamo dovoljno da damo, humanost je u tome da svoje potrebe stavimo ispred drugih.“
Posebnu pažnju privukle su brojne dečije igre i animacije. Dina Bašović, animator za decu, objasnila je da su mališani najviše uživali u igrama poput obaranja čaša, crtanja po licu, točka sreće i školice.
„Za mene humanost znači saosećanje i podsetnik da smo potrebni jedni drugima“, dodala je ona.
Koordinator humanitarnog sektora i ovogodišnjeg bazara, Demir Rujević, naglasio je važnost volonterskog angažmana i podrške zajednice:
„Svetionik već deset godina obeležava Međunarodni dan humanosti. Novina je humanitarni kafić. Kafa u kafiću nema određenu cenu, a sav taj novac koji se prikupi na humanitarnom bazru ide u humanitarne svrhe. Želeo bih da se zahvalim svim voliniterima bez kojih ne bi mogla da se održi ova akcija, a zahvalni smo i sugrađanima koji prilaze i učestvuju u akciji.“
Humanitarni bazar još jednom je pokazao da mali gestovi mogu doneti velike promene. Najveća vrednost čoveka meri se njegovom spremnošću da pomogne drugome, a humanost je univerzalni jezik koji svi razumeju.