Dan maternjeg jezika

Dan maternjeg jezika

Ovaj datum UNESCO je proglasio 1999. Generalna skupština Ujedinjenih nacija priznala je rezolucijom ovaj praznik i odredila 2008. godinu za međunarodnu godinu jezika. U sandžačkim opštinama, u kojima učenici nastavu pohađaju na maternjem bosanskom jeziku, danas se obeležava Dan školstva na bosanskom jeziku.

Proces nastave na bosanskom jeziku otpočeo je 2013. godine kada se za nastavu na bosanskom opredelilo 4.545 đaka. Od tada svaka naredna školska godina bila je uspešnija od prethodne.

Nastavu na bosanskom jeziku danas pohađa 61 odsto đaka u predškolskim ustanovama, osnovnim i srednjim školama u Novom Pazaru, Tutinu, Sjenici i Prijepolju.

 

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava: Važno je negovati maternji jezik svih naroda

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog danas je na Međunarodni dan maternjeg jezika ukazalo na važnost negovanja maternjeg jezika kako većinskog naroda, tako i jezika nacionalnih manjina.

Srbija je 2006. godine pristupila Evropskoj povelji o regionalnim ili manjinskim jezicima Saveta Evrope, a ratifikacijom tog dokumenta Srbija se obavezala da štiti sve manjinske jezike koji se tradicionalno koriste na teritoriji Srbije, navodi se u saopštenju Ministarstva.

Kako se ističe, manjinski jezici se koriste u obrazovanju, medijima, upravnim i sudskim postupcima, ekonomskom, društvenom i kulturnom životu.

Srbija obezbeđuje, osim na srpskom jeziku, celokupno obrazovanje na maternjem jeziku na još osam jezika: albanskom, bosanskom, bugarskom, mađarskom, rusinskom, rumunskom, slovačkom i hrvatskom jeziku.
Osim toga, još osam jezika se izučava u okviru nastavnog predmeta Maternji jezik sa elementima nacionalne kulture: bunjevački, vlaški, makedonski, nemački, romski, slovenački, ukrajinski i češki jezik.
CATEGORIES
Share This