Austrijska državna televizija ORF koristila je skandaloznu grafiku u emisiji o sistemski važnim zanimanjima u vrijeme koronavirusa. Televizija je prikazala ženu koja nosi hidžab, odnosno muslimanku, kao čistačicu sa metlom i kantom.
Ovo je izazvalo brojne reakcije i osude na društvenim mrežama. Austrijski javni mediji je optužen da na ovaj način potiče društvene predrasude i klišeje o pripadnicima jedne vjerske grupe. Brojni su oni koji su ovakvo izvještavanje ORF-a predstavili kao rasizam.
Ubrzo je reagirao Christian Braun-Staudinger, glavni urednik ORF-a-2.
“U pravu ste, grafika korištena u ZIB-u jučer izazvala je neke kritike. Nenamjerno je poslužila širenju predrasuda i nije smjela biti puštena u eter. Uredništvo ZIB-a prihvaća kritike i izvinjava se zbog toga”, napisao je Braun-Staudinger.
U Austriji je posljednjih godina registriran nagli porast broja incidenata inspiriranih ksenofobijom, islamofobijom i antisemitizmom, što je objavljeno u izvještaju istraživanja sprovedenog nakon dolaska uglavnom muslimanskih migranata.
izvor: saff.ba
Povezane vesti:
- Hidžab – izbor, identitet i odgovornost (VIDEO)
- “U Islamu nema prisile, ovo je moj izbor” (VIDEO)
- Alarmantni podaci iz ankete A1 iz Novog Pazara: Svaka treća osoba se kockala, svaka šesta i…
- Mešihat Islamske zajednice osudio emitovanje uvredljive pesme na TV Informer
- Milioni za jednog, mrvice za sve druge: Ko želi medijski mrak u Novom Pazaru? (VIDEO)
- Smenjena direktorka vrtića u Sjenici: „Razrešena sam jer sam javno podržala studente“ (VIDEO)