Mandžukić odveo Hrvatsku u istorijsko finale

Reprezentacija Hrvatske prvi put u istoriji plasirala se u finale Svetskog prvenstva i tako nadmašila generaciju koja je 1998. godine zaustavljana u polufinalu Mundijala u Francuskoj.

Vatereni su na moskovskom Lužnjikiju posle produžetaka pobedili Englesku sa 2:1 (1:1) i u nedelju u 17 časova u borbi za titulu sastaće se sa selekcijom Francuske.

Hrvatska je pomenute 1998. godine u polufinalu poražena upravo od kasnijeg osvajača trofeja Francuske.

Ujedno Vatreni su i najlošije plasirana selekcija na svetskoj rang listi (trenutno 20. mesto) koja je ikada igrala u finalu. Prethodni rekord držala je Francuska, koja je 1998. bila 18. na planeti.

Ekipa selektora Zlatka Dalića je treći put uzastopno igrala produžetke, ali je za razliku od duela sa Danskom i Rusijom ovoga puta posao završila pre izvođenja jedanaesteraca zahvaljujući golu Marija Mandžukića u 109. minutu.

Gordi Albion će u subotu u borbi za treće mesto igrati sa Belgijom.

Engleska je povela već u 4. minutu kada je iskoristila prvu izglednu šansu. Fudbaler Totenhema Kiran Tripijer je uzeo loptu na oko 20-tak metara od gola Hrvatske i prelepim golom iz slobodnog udarca doneo prednost Gordom Albionu.

Bio je to deveti pogodak Engleza posle prekida od ukupno 11 na Mundijalu.

Hrvatska je bila u istoj situaciji kao i u eliminacionim duelima sa Danskom i Rusijom, ali za razliku od tih mečeva nije uspela ekspresno da izjednači.

Ostrvljani su tačno znali kako da pariraju kvalitetnijem rivalu, a gol Tripijera im je ulio dodatnu dozu samopouzdanja. EKipa Gereta Sautgejta je svaku priliku koristila da zapreti, a posedbno su opasni bili posle prekida.

Kako je vreme prolazilo Vatreni su bili sve opasniji, međutim, golman Engleske Džordan Pikford nije imao posla.

Najopasniji napad Hrvatska je imala u 30. minutu, kada je Ante Rebić natrčao na odbijenu loptu, ali je sa 15 metara šutirao direktno u golmana Gordog Albiona.

Do odlaska na odmor nije bilo mnogo uzbuđenja, Vatreni su pokušavali da nađu pukotimu u dobro organizovanoj odbrani protivnika, dok su brzonogi napadači Engleske pretili iz konte.

Uspavanku na Lužnjikiju gledali smo sve do 68. minuta kada je Ivan Perišić iskoristio centaršut Šimea Vrsaljka i izjednačio na 1:1. Fudbaler Intera je nadmudrio Harija Megvajera i nogom loptu poslao iza leđa Pikforda.

Ubrzo je isti igrač mogao Vatrene da dovede u prednost, čuvar mreže je već bio savladan, međutim, lopta je završila na stativi.

Hrvatska je od postignutog pogotka bila bolji rival, Mandžukić i ponovo Perišić su mogli da reše meč, ali rezultat se nije menjao i otišlo se u produžetke.

U 99. minutu Stouns je glavom dobro šutirao posle kornera, ali je Vrsaljko izbacio lopt usa gol linije. U poslednjim trenucima ovog dela meča sjajnu šansu je imao Mandžukić, ali je Pikford uspeo da mu „uđe“ u šut i loptu pošalje u korner.

Napadač Juventusa se iskupio u 109. minutu kada je iskoristio asistenciju Perišića i levom nogom savladao Pikforda. Bio je to njegov drugi pogodak na Mundijalu.

Do kraja utakmice nije bilo mnogo uzbuđenja, a Englezi su bili oslabljeni jer u poslednjih desetak minuta nisu mogli da računaju na povređenog Tripijera, a već su izvršili tri izmene.

Finale je u nedelju u 17 časova na Lužnjikiju.